Pomembne predhodne informacije: V tem dokumentu je besedilo samodejno prevedeno iz angleščine. Rezultat je precej slab, ker prevajalskemu programu ni mogoče označiti, da se besede in stavki, označeni z enostavnimi narekovaji ("..."), dvojnimi narekovaji ("...") in oglatimi oklepaji ([...]), ne smejo prevesti, ampak morajo ostati v angleščini, francoščini, nemščini ... ali v Ubabebi: njegov način dela je precej neurejen. Zato so lahko podrobne razlage in primeri v tem dokumentu nenavadni in celo popolnoma napačni. Kljub temu pa ta dokument tudi v takšni obliki ostaja najlažji način za pridobitev glavnega pregleda o jeziku Ubabebi, izraženem v trenutnem naravnem jeziku. Kakršen koli dvom? => Najbolje je, da se obrnete na angleško različico, , če je to mogoče.

 

 

1.     Predstavitev

 

Projekt Ubabebi se nanaša na konstruirani jezik z mednarodno veljavo. Najbolj znan primer takšnega konstruiranega jezika z mednarodnim poslanstvom je esperanto.

 

Besedišče ubabebija je sestavljeno ex-nihilo: a) tako, da se je jezik čim lažje naučiti, in b) brez dajanja prednosti kateri koli kulturi izvora.

 

Zato je njegovo besedišče: 1) razporejeno v drevesa vzorcev (katerih veje so povezane z določenimi konceptualnimi področji) in 2) združeno v strukturirane družine sorodnih besed (ki ustvarjajo topološke mentalne slike, ki si jih je enostavno zapomniti).

 

Njegova posebnost je popolna informatizacija, ki omogoča ne le njegovo ustvarjanje in stalno spreminjanje prek interneta, temveč predvsem samodejno posodabljanje vseh stavkov v njegovem zgodovinskem korpusu, ki so shranjeni v centraliziranem računalniškem sistemu.

 

 

Uvodne opombe glede tipografije tega dokumenta: Besede ali skupine besed, ki so podčrtane, so pojmi, značilni za Ubabebi, ki so tako ali drugače opisani v tem dokumentu. Prepisi črk in zvokov so v enojnih narekovajih ("...").

Besede primera in stavki bodo postavljeni v dvojne narekovaje ("..."). Jezikovne kode so navedene v oglatih oklepajih ([...]). [BBB] bo jezikovna koda Ubabebija, tudi če ta koda ni uradna. Besede ali skupine besed, zapisane v ležečem tisku, so subjektivni premisleki.

 

 

2.     Prepisovanje

 

Ubabebi se zapisuje s črkami, ki tvorijo zloge, ti pa so sestavljeni v besede njegovega leksikona. Ker je jezik v celoti računalniško podprt, ga je mogoče zapisati s katerim koli naborom znakov, povezanim z določeno kulturo (npr. korejskimi črkami), vendar ga je mogoče brati tudi s katerim koli drugim naborom znakov (npr. sanskrtskimi črkami), pri čemer računalniški program bralca samodejno izvede transkripcijo.

 

Zaradi priročnosti se bomo v pričujoči angleški različici tega članka in zato tudi v razlagah v nadaljevanju osredotočili na latinske črke, ki se uporabljajo v angleščini.  

 

V jeziku Ubabebi vsaka črka (ali skupina črk) ustreza edinstvenemu zvoku, tako kot je to skoraj običajno v nemščini (ne pa tudi v francoščini ali angleščini): tako da lahko po naučeni izgovorjavi črk takoj brez napak preberemo besedilo.

 

Ubabebi je prepisan z uporabo:

1)      5 glavnih samoglasnikov (za zvoke, ki so v angleščini zapisani z "a" v "hat", "e" v "red", "i" v "bit", "o" v "hot", "u" v "Zulu"),

2)      2 podaljšana samoglasnika (za zvoke, ki se v angleščini prepisujejo z 'er' v "her" (ter z 'eu' v francoščini in 'ö' v nemščini) in 'ew' v "few" (čeprav so dejansko bližje francoskemu 'u' in nemškemu 'ü'),

3)      4 nazalizirani samoglasniki, ki v angleščini niso aktualni, v francoščini pa so zapisani kot 'an/en', 'in/ain/ein', 'on' in 'un'),

4)      14 glavnih soglasnikov, razvrščenih v 7 parov soglasnikov,

5)      3 neparne soglasnike (za zvoke, ki so v angleščini zapisani kot "l", "r" in "h"),

6)      3 polglasniki (za zvoke, ki se v angleščini zapisujejo z 'y', 'w' in 'ni' v "onion" (prim. 'ń' v španščini in 'gn' v francoščini).

Skupaj je torej 31 črk (oziroma 31 zvokov), ki se delijo na 11 samoglasnikov in 20 soglasnikov.

 

Za prepis teh 31 zvokov s 26 črkami latinske abecede je bil sprva izbran naslednji postopek:

 

Ubabebi (latinsko)

Transkripcija (EN)

Kot pri...

'a'

'a'

"Alpha"

'e'

'e'

"Odmev"

'i'

'i'

"Indija"

'o'

'o'

"Oskar"

'u'

'oo'

"Hrana"

'x'

'er'

"njen" <<<

'q'

'ew'

"nekaj­ " <<<

'aa'

'an' / 'en' [FR]

"entente" [FR]

'ee'

'in' / 'ein' / 'ain' [FR]

"bolečina"­ [FR]

'oo'

'na' [FR]

"pont" [FR]

'uu'

'un' [FR]

"lundi" [FR]

'b'

'b'

"Bravo"

'p'

'p'

"Papa"

'c'

'ch'

"Chilly"

'j'

'g'

"trup" <<<

'd'

'd'

"Delta"

't'

't'

"Tango"

'f'

'f'

"Foxtrot"

'v'

'v'

"Victor"

'g'

'g'

"Golf"

'k'

'k'

"Kilo"

'm'

'm'

"Mike"

'n'

'n'

"November"

's'

's'

"Sierra"

'z'

'z'

"Zulu"

'l'

'l'

"Lima"

'r'

'r'

"Romeo"

'y'

'y'

"Yankee"

'w'

'w'

"Whiskey"

'nn'

'ni'

"čebula" <<<

'h'

'h'

"Hotel"

 

Opombe glede izbire transkripcije zvokov v jeziku Ubabebi:

1)      Izgovor petih osnovnih samoglasnikov, ki so zapisani kot pet latinskih črk "a", "e", "i", "o" in "u", je v jeziku ubabebi podoben izgovoru v številnih zahodnih jezikih, čeprav je v angleščini žal: a) angleški "u" se na splošno NE izgovarja kot ubabebski "u", ki je bolj podoben nemškemu "u" v nemški besedi: "du" in francoskemu "ou" v francoski besedi: "doux"; in b) imena angleških samoglasnikov se razlikujejo od nekaterih njihovih izgovorov. Primerjajte besedo "rate", v kateri črka zveni kot ime črke "a" angleške abecede, z besedo "rat", v kateri je izgovor enak izgovoru ubabebskega "a".

2)      Dva zvoka, ki ju zapisujeta "er" [EN] v "her" ("ö" [DE] ali "eu" [FR]) in "ew" [EN] v "few" ("ü" [DE] ali "u" [FR]), se v jeziku Ubabebi zapisujeta s črkama "x" in "q":

o   da bi se izognili uporabi naglasov, ki jih je na tipkovnici vedno težko vnesti;

o   ker sta ti dve črki na voljo v smislu, da :

§  Zvok, povezan s črko "x" v angleščini, bi lahko v jeziku Ubabebi zapisali z "ks" (kot v "tax") in "gz" (kot v "exact").

§  Zvok, ki je v angleščini povezan s črko 'q' (npr. v angleški besedi "quite"), je v jeziku Ubabebi zapisan s 'kw'.

o   Kot je podrobno razloženo v naslednjem poglavju, imajo ubabebijski samoglasniki pogosto osnovne "vrednosti", ki omogočajo, da se besede med seboj strukturirajo znotraj iste strukturirane družine sorodnih besed. In dejansko je "vrednost" samoglasnika "x" (zvok, ki se prepisuje z "er" [EN]) nenatančnost, ničnost, nič. Zato je primerno (in uporaben mnemonični znak), da je izbrana črka 'x', kot križec, ki ga uporabljamo za brisanje ali izničevanje nečesa v ročno napisanem besedilu.

o   Ime angleške črke "q" lahko fonetično prepišemo kot "kiu" z zvočnimi črkami Ubabebi, ki se konča z zvokom "oo" [EN] kot v "good". Ker je ta zvok precej blizu predvidenemu zvoku ("ew" [EN]), je bila opuščena črka "q" povezana z njim. Vrednost črke "q" v strukturirani družini pridruženih besed je na splošno nasprotna vrednosti črke "x": izraža natančnost in točnost ali celoto.

o   Kadar je v določeni besedi uporabljena zvočna črka q, to pomeni, da na splošno ni podobne besede, ki bi imela namesto črke q črko u. Ljudje nekaterih kultur (zlasti angleško govoreči) namreč težko ločijo razliko med zvočnima črkama q in u.

3)      Nazalizirani samoglasniki so prepisani s podvojitvijo tvornega samoglasnika ('a' za 'aa', 'e' za 'ee', 'o' za 'oo', 'u' za 'uu'), kar olajša branje z izogibanjem: a) uporabi naglasov in b) potrebi po analizi tretje črke, ki sledi (kot v francoščini, kjer imajo črke 'en' nosovno izgovarjavo 'en' [FR], kadar jim sledi 't' v besedi 'tente', vendar nenasalno 'eu' [FR], kadar jim sledi 'u' kot v besedi 'tenu').

4)      Nosni samoglasnik "uu" (zvok "un" [FR]) se skoraj nikoli ne uporablja, ker je ta zvok preblizu zvoku, ki je v ubabebijščini zapisan kot "ee" (zvok "in/ein/ain" [FR]). Kadar se v neki besedi uporablja zvočna črka 'uu' (kar je redko), to pomeni, da ni podobne besede, v kateri bi bil namesto tega 'uu' zapisan 'ee'.

5)      Štirinajst osnovnih soglasnikov v jeziku Ubabebi je razvrščenih v sedem parov sosednjih soglasnikov, saj imajo nekateri živi jeziki malo soglasnikov, nekatere soglasnike pa njihovi govorci zelo težko razločijo (npr. zvoka 'p' [BBB] in 'b' [BBB] za govorce kitajščine). Zato Ubabebi organizira teh 14 soglasnikov po parih sosednjih zvokov; v najboljšem primeru Ubabebi omejuje rabo na prvo sestavino vsakega para; v najslabšem primeru organizira svoj leksikon tako, da dve besedi s sosednjim izgovorom (v smislu teh parov soglasnikov) pripadata v najboljšem primeru zelo oddaljenim pojmovnim področjem, v najslabšem pa različnim slovničnim razredom (glagoli, pridevniki, samostalniki).  

6)      Polglasniki se uporabljajo skoraj izključno za tvorbo pripon za izpeljavo besed (glej infra) ali glagolsko sklanjanje: ne uporabljajo se za razlikovanje korenskih besed (vzorcev) v leksikonu.

7)      Tudi uporaba črke h je v jeziku Ubabebi omejena. Nasprotni primeri: Ker se želimo izogniti skupkom samoglasnikov, se črka 'h' vstavi za samoglasniki členov, osebnih zaimkov itd. in samoglasniki, ki ustrezajo ubabebijskim sklonom (kadar je to potrebno), 2) sklonske končnice (vidiki konteksta, zgodbe itd.).

 

 

3.     Fonologija

Kot je bilo mogoče pričakovati, so najpogosteje uporabljeni pojmi pripisani najkrajšim besedam.

 

V ubabebiju ni tonov, kot jih najdemo v kitajščini, vietnamščini itd.

 

Zaradi preprostosti se Ubabebi izogiba skupkom soglasnikov in samoglasnikov: zato daje prednost besednim vzorcem v obliki "CV", "CVC", "CVCV", "CVCVC" itd. (kjer "C" pomeni soglasnik, "V" pa samoglasnik). Ubabebi ima zato razmeroma dolge večbesedne besede v primerjavi z drugimi jeziki, kot je angleščina, kjer so besede kratke (in jih je zelo težko natančno izgovoriti zaradi soglasniških in samoglasniških skupkov). Zato mora biti stopnja govorjenih besed v jeziku ubabebi razmeroma visoka, kot je lahko v hindujščini, italijanščini itd., saj je stopnja ustno prenesenih informacij v bistvu enaka ne glede na uporabljeni jezik. (Jeziki, ki so nagnjeni k uporabi enozložnih besed z več skupki soglasnikov in samoglasnikov, kot je angleščina, imajo nižjo stopnjo govorjenja, vendar je stopnja prenosa informacij enaka).

 

 

4.     Leksikon, ki se ga je enostavno naučiti in zapomniti

Lahkotnost pomnjenja leksikona temelji na dveh oseh:

-          Besede so razvrščene v drevesa vzorcev, katerih veje so povezane z določenimi konceptualnimi področji.

-          V teh vejah so besede razvrščene v strukturirane družine sorodnih besed:

o   ki imajo zelo podobne transkripcije...

o   ... se razlikujejo le po enem od samoglasnikov (včasih pa tudi po enem ali več soglasnikih), katerih različne vrednosti služijo za medsebojno organizacijo pojmov znotraj iste družine.

 

4.1.  Drevesa vzorcev

 

Za vsakega od rastočih vzorcev ("CV", "CVC", "CVCV", "CVCVC" itd.) se sestavi drevo besed. Veje vsakega drevesa združujejo družine besed, ki so na istem pojmovnem področju. Primer z vzorcem "CVC":

 

Vzorec

Skupine konceptov

"bVC"

(na voljo)

"pVC"

besede, povezane z našim primarnim okoljem (relief, biomi, vreme, celine itd.)

"cVC"

besede, povezane z življenjem (njegove faze, starost, pomen, sorodniki, zdravje itd.)

"jVC"

besede, povezane z živimi bitji

"dVC"

osnovni glagoli: biti, imeti, glagoli gibanja itd.

"tVC"

pridevniki, ki se nanašajo na mero

"fVC"

glagoli, povezani z razmišljanjem.

"vVC"

pridevniki, povezani s čustvi

"gVC"

glagoli, povezani z družbenimi odnosi

"kVC"

pridevniki, povezani z družbenimi odnosi

"mVC"

glagoli, ki se nanašajo na dejanja, dejavnosti itd.

"nVC"

izdelani predmeti in storitve

"sVC"

besede, povezane z znanostjo

"zVC"

znanosti

 

Primer: Pri besedi "paf" (ki se začne na "p") takoj vemo, da je njen pomen (= izvir vodotoka) povezan z našim primarnim okoljem (tj. ki je obstajal pred človeštvom ali neodvisno od njega).

 

Besede tako niso več naključni sklopi zvokov (in s tem črk), temveč so razporejene po vejah drevesa, na katerem lahko ustvarimo svoj miselni topološki zemljevid.

 

 

4.2. Strukturirana družina sorodnih besed

 

Poleg splošne organizacije pojmov v drevesa, opisane v prejšnjem odstavku, se je besedišče Ubabebi lažje naučiti, ker so besede razvrščene v strukturirane družine sorodnih besed. V nadaljevanju je navedenih nekaj pomembnih primerov:

 

4.2.1.      Pomemben primer števil od 1 do 5

 

Ubabebi

Pomen

"ba"

1

      "biti"

2

            "bi"

3

                  "bo"

4

                        "bu"

5


Zato smo za osnovo izbrali splošni vzorec "CV". Nato smo za začetni soglasnik izbrali 'b' in tako oblikovali poseben vzorec "bV". V tem vzorcu smo spremenljivi samoglasnik "V" spremenili v skladu z znanim zaporedjem {"a", "e", "i", "o", "u"}, saj vemo, da se v tem primeru zaporedje samoglasnikov uporablja za označevanje vedno večje intenzivnosti. To je postopek, ki omogoča, da se skoraj takoj naučimo šteti od ena do pet v jeziku ubabebi, česar ne omogoča noben drug živeči jezik, saj imajo vsi pet popolnoma različnih besed za {1, 2, 3, 4, 5}, ki se jih moramo naučiti na pamet. Izvor takšne rabe samoglasniškega zaporedja najdemo v konstruiranem jeziku z imenom Lojban. 

 

4.2.2.      Splošni postopek

 

Postopek, opisan v zgornjem primeru, velja za vse besede Ubabebi: Prav nasprotno, vsaka beseda je združena z drugimi besedami, s katerimi tvori pojmovno družino, za katero bomo določili poseben vzorec s spremenljivim samoglasnikom (ali soglasnikom ali kombinacijo samoglasnik + soglasnik); in predvsem spremembe vrednosti (ki lahko pomeni stopnjo intenzivnosti, opozicijsko oznako ali oboje) tega spremenljivega samoglasnika bodo določile različne pomene besed družine v odnosu ena do druge (v prejšnjem primeru števil od ena do pet - naraščajoča intenzivnost). Spodaj je seznam, ki navaja druge primere samoglasniških organizacij, ki zagotavljajo druge pomenske učinke za povezane besede:

 

4.2.3.      Primer osebnih zaimkov

 

Ubabebi

Pomen

"jx"

"Jaz (sem)"

      "ja"

"ti"

            "je"

"on, ona"

"ji"

"mi"

      "jo"

"ti"

            "ju"

"oni"

 

V tem primeru se spremenljivi samoglasnik razvije v dvojnem zaporedju {{'x', 'a', 'e'}, {'i', 'o', 'u'}}. Opomba: kadar je treba razširiti osnovno zaporedje samoglasnikov, ki ima le pet elementov, se na začetku doda črka 'x' (zvok, zapisan kot 'er' [EN]), da dobimo zaporedje šestih črk; prav tako se na koncu doda črka 'q' (zvok, zapisan kot 'ew' [EN] ali natančneje kot 'u' [FR]), da po potrebi dobimo sedem. V tabeli, ki opisuje ta primer, smo besede Ubabebi zamenjali, kot je navedeno, da bi ločili zaimke v ednini in množini ter za vsako od dveh podrednih zaporedij prikazali naraščajočo "intenzivnost": prva oseba, druga oseba, tretja oseba.

 

 

4.2.4.     Primer pridevnikov, povezanih s prostorsko ali časovno meritvijo

 

Ubabebi

Pomen

"tab"

"zelo majhen"

      "teb"

"majhen"

            "tib"

"povprečne, pričakovane ali standardne mere"

      "tob"

"velik"

"kad"

"ogromen"

 

V tem primeru se spremenljivi samoglasnik razvije v strukturiranem zaporedju, ki grafično tvori obliko črke V, ki označuje: V je v obliki črke V, ki označuje: 1) nasprotje med nasprotnimi pridevniškimi pari (in tudi osrednji ali nevtralni pridevnik, ki izraža povprečno, standardno, pričakovano velikost/dolžino) in 2) dejstvo, da se učinek povečuje od majhnega do drobnega in od velikega do ogromnega. Ta samoglasniški vzorec v obliki črke V se sistematično uporablja za vse pridevnike, povezane z merjenjem (in se torej začenja s črko 't').

 

 

4.2.5.      Primeri predložkov, povezanih s potjo, potjo ali itinerarjem

 

Ubabebi

Pomen

"za"

od, od (začetek potovanja / začetek trajanja)

            "ze"

pred (kraj / čas)

      "zi"

po (korak na poti)

            "zo"

po (kraj / čas)

"zu"

za, do, na, v (cilj poteze / konec trajanja)

 

V tem primeru se spremenljivi samoglasnik razvije v strukturiranem zaporedju, ki grafično tvori obliko W in označuje: 1) notranja nasprotja v dveh besednih parih: {"pred", "po"} in {"od, od" - izvor -, "za, za itd. " - cilj - }. ("po" je osrednja/nevtralna točka) in 2) da ta dva para, čeprav se oba nanašata na potovanje v prostoru (ali času), nista v isti pojmovni razsežnosti: izvor in cilj nista pojmovno povezana s prednostjo in potomnostjo, čeprav bi ju bilo logično povezati v isto družino prislovov, povezanih s potovanjem.

 

 

4.2.6.      (kompleksni...) primer časovnih končnic v sklanjanju

 

Ubabebi

pomen

"...x"

            Anteriorna preteklost

      "...a"

      Pretekli

"...e"

            Posteriorna preteklost

            "... i"

Prisotnost

"...o"

            Anteriorna prihodnost

      "...u"

      Prihodnost

"...q"

            Posteriorna prihodnost

 

V tem primeru se spremenljivi samoglasnik razvija v strukturiranem zaporedju, ki vključuje 7 možnih samoglasnikov v zapletenem, a zelo jasnem diagramu, ki zagotavlja preprost sistem sklanjanja, ki v celoti omogoča postavitev časov glagolov podrednih stavkov glede na čas glagola glavnega stavka v časovni puščici. To je eden od izjemnih primerov, ko sta črki "u" in "q" uporabljeni v istem času.

 

4.2.7.     Drugi kompleksni primeri: barve in občutki

 

4.2.7.1.  Barve

 

Obstaja strukturirana družina besed za barvne pridevnike, ki temelji na vzorcu "tVkVbV", v katerem trije samoglasniki predstavljajo tri intenzivnosti rdeče-zeleno-modrih barvnih kanalov z naslednjimi stopnjami intenzivnosti: "a" = 0; "e" = 64; "i" = 128; "o" = 192; "u" = 255. Primeri: "takaba" = črna; "tukaba" = rdeča; "takuba" = zelena; "takabu" = modra; ...; "tikibi" = srednje siva; ...; "tukubu" = bela. Opomba: ta nabor barvnih pridevnikov na podlagi vzorca "tVkVbV" je zelo popoln in natančen (125 barv), vendar tvori trizložne besede, ki so nekoliko dolge za izgovorjavo; zato sta bila za osnovne barve določena še dva vzorca "tVk" in "tukV", ki tvorita le najpogostejše barve, vendar z veliko bolj kompaktnimi besedami (3 ali 4 črke).

 

4.2.7.2. Občutki

 

Z uporabo kolesa čustev/motikov Roberta Plutchika je bil določen nabor besed po vzorcih "vVC" in "vVCVC", ki zajemajo čustva: v tem kompleksnem primeru so 4 spremenljive črke: 2 soglasnika in 2 samoglasnika.

 

 

4.2.8.      Pri nosovnih samoglasnikih ("aa", "ee", "oo" in zelo redko "uu")

 

Na splošno se nosni samoglasniki ne uporabljajo za tvorbo ali sodelovanje v strukturiranih samoglasniških zaporedjih kot glavne vrednosti, ki bi izražale na primer naraščajočo intenzivnost ali nasprotovanje. Njihove vrednosti so prej povezane z idejo o zmanjševanju, približevanju pomena, zamegljevanju itd. samoglasnika, iz katerega izhajajo.

 

4.2.8.1. Primer, ki se nanaša na položajne predloge

 

Ubabebi

pomen

"sa"

na spletnem mestu .

            "se"

iz

      "si"

na spletni strani .

            "tako"

na spletnem mestu

"su"

na spletni strani .

            "saa"

med

            "glej"

pri nekom na domu

            "soo"

med

 

W-strukturirano zaporedje petih osnovnih samoglasnikov nam omogoča, da organiziramo pet predlogov {pod, iz, ob, v, na} na enak način kot predloge, povezane s potovanjem, v poglavju 3.2.5. Poleg tega je predložek "v" ("tako" v Ubabebi) zaradi 3 nosnih samoglasnikov razširjen na sosednje pomenske predložke "med", "pri (doma)" in "med".

 

4.2.8.2. Drugi primeri zamegljevanja pomena

 

Ubabebi

Pomen

"paf"

pomlad

"paaf"

oživitev (ker to ni prava pomlad...)

"pav"

otok

"paav"

polotok (ker je skoraj otok)

"pes"

gora

"piss"

vulkan (ker ni prava gora)

"dab"

biti + atribut predmeta (AOS)

"daab"

pojaviti se, zdeti se + AOS (šibkejši pomen kot "biti" + AOS)

"deb"

biti primerek entitete (predmeta, živega bitja, poklica itd.)

"deeb"

izgledati kot (šibkejši pomen kot "biti primerek entitete")

"dob"

da so enaki kot

"doob"

obnašati se kot (šibkejši pomen kot "biti enak")

 

 

4.2.9.      Vrednost črke "x" (zvok, ki se v [SL] prepisuje kot "er")

 

Pri tvorjenju besed iz določenega vzorca s spremenljivim samoglasnikom ima črka "x" (angleški zvok "er") na splošno naslednje vloge (ki so med seboj precej povezane):

 

-          Izraz ničnosti, praznine. Primer: število "0" je v jeziku Ubabebi prevedeno kot "bx" (medtem ko {"ba", "be", "bi", "bo", "bu"} predstavljajo števila 1, 2, 3, 4, 5). To bi lahko razumeli tudi kot šestzložno strukturo, povezano z naraščajočim zaporedjem, saj je "x" pred "a", ko je potrebno zaporedje šestih samoglasnikov (pred 1 je 0).

 

-          Izražanje nenatančnosti, kot v naslednjem primeru, ki se nanaša na različne pomene glagola "biti":

 

"dxb_"

biti (na splošno, nenatančno)

 

    "dab_"

biti + atribut predmeta

Srečen sem.

         "deb_"

je primerek tipa

Sem zdravnik.

               "dib_"

je mogoče prepoznati po

Jaz sem Maurice.

                      "dob_"

enaka kot

Marc, jaz sem tvoj oče.

                            "dub_"

enaka

To je on!

                                  "dqb_"

da se nahaja

Tam je.

 

Opomba: Tako lahko z nenatančnim glagolom "dxb" govorimo na nižji jezikovni ravni kot z njegovimi natančnejšimi različicami. Slednje so tako ali tako potrebne, saj omogočajo, da z besedno izpeljavo (glej v nadaljevanju) dobimo druge nepogrešljive besede, kot so: kakovost, kvalifikacija, identiteta, identifikacija, enakost, lokalizacija, podobnost, vedenje itd.

 

-          Izraz, da je beseda generični pojem drugih besed, ki pripadajo isti družini, drugih besed, ki so zato posebni primeri tega generičnega pojma. Primer v zvezi s kardinalnimi točkami:

 

"pxp"

smer

    "pap"

na vzhodu

        "pep"

na severu

        "pop"

na jugu

    "kuža"

Zahod

 

V tem primeru so {vzhod, sever, jug in zahod} res posebni primeri splošnega pojma smeri. Mnemotehnični trik: Sonce začne vzhajati na vzhodu (=> 'a') in konča z zahodom na zahodu (=> 'u'), kar je njegovo nasprotje; na južni polobli (=> 'o') je na nočnem nebu vidnih več zvezd kot na severni polobli (=> 'e'), kar je njegovo nasprotje.

 

Opomba: Ta družina besed ne ustreza standardnim zahtevam za združevanje besed iz iste družine. Dejansko so {vzhod, sever, jug in zahod} lastni samostalniki, medtem ko je smer splošni samostalnik. Temu mešanju besednih vrst v isti družini bi se morali običajno izogibati, vendar je v posebnem primeru kardinalnih točk sprejemljivo.

 

4.2.10. Vrednost črke "q" (zvok, ki se v [SL] prepisuje kot "ew")

 

Kadar črka "q" ni uporabljena v zaporedju šestih ali sedmih samoglasnikov, izraža skoraj izključno natančnost, paroksizem, maksimalnost (nasprotje črke "x", ki ji pogosto nasprotuje).

 

Primeri:

-          "pqp" pomeni obzorje iz družine besed, ki se nanašajo na kardinalne smeri. Mnemotehnični trik: Če pogledamo v daljavo v eno smer, vidimo obzorje.

-          "jq" je kazalni zaimek ta, ti (natančna navedba), {"jx", ..., "ju"} pa je 6 osebnih zaimkov.

-          "rq" je ubabebijski vprašalni psevdo-zvočnik, ki se uporablja v vprašanjih, ki nakazujejo (natančen) odgovor z "da" ali "ne".

 

4.2.11.  Sklep o strukturiranih družinah povezanih besed

 

Predstavitev besed Ubabebi s premiki v prvem stolpcu, kot je opisana v prejšnjih tabelah - primerih, priča o tem, da ta postopek oblikovanja besedišča omogoča oblikovanje "topoloških mentalnih podob" organizacije besed v isti strukturirani družini (naraščajoča intenzivnost, nasprotje itd. glede na vrednosti, ki so dodeljene samoglasnikom).

 

Prav te topološke miselne podobe močno olajšajo učenje besedišča Ubabebi. Običajno je zgradba nekaterih besed tako "mehanična", da jih lahko sami (po zgradbi) najdemo, tudi če se jih še nikoli nismo učili/se z njimi srečali.  

 

Če povzamemo, drevesa vzorcev omogočajo strukturiranje besedišča po konceptualnih temah korak za korakom (to pomeni, da so vedno bolj natančna, ko sledimo odcepu ene od primarnih vej drevesa). Na teh vejah se nahajajo strukturirane družine pridruženih besed, zaradi česar je celoten sistem zelo enostaven za učenje.

 

 

5.     Leksikon, ki se širi s pomočjo rednih izpeljank besed

 

V prejšnjem poglavju o drevesih vzorcev in strukturiranih družinah sorodnih besed smo videli, kako lahko iz vzorcev, v katerih se samoglasnik na splošno spreminja, ex nihilo nastanejo nove besede. Kljub temu pa vse besede niso ustvarjene na ta način (ex-nihilo), saj zelo velik del besed mehanično izhaja iz drugih besed (primer: glagol "hoditi" daje samostalnike: "hodec" - "predmetni samostalnik" glagola "hoditi" - in "hoja" - predmetni samostalnik glagola "hoditi" -): te besede so ustvarjene z izpeljavo besed, iz razreda korenske besede (tu glagol) v druge razrede izpeljanih besed (tu samostalniki).

 

Medtem ko v mnogih jezikih izpeljava ni pravilna (na primer v angleščini "solemnity" (samostalnik) = "solemn" (pridevnik) + "...ity" (končnica), medtem ko ("brightness" (samostalnik) = "bright" (pridevnik) + "...ness" (končnica)), je v Ubabebiju izpeljava razreda besed iz drugega razreda besed edinstvena, kot kažejo naslednji primeri izpeljav:

 

vir

cilj

delovanje

končnica

primer

pridevnik

glagol

(...C) >> delovanje na sebi

"el_"

veliki >> odraščajo

pridevnik

glagol

(...V) >> delovanje na sebi

"l_"

veliki >> odraščajo

pridevnik

glagol

(...C) >> ne deluje sama po sebi

"er_"

veliko >> povečati

pridevnik

glagol

(...V) >> ne deluje sama po sebi

"r_"

veliko >> povečati

pridevnik

samostalnik

(...C) >> koncept - be -

"uu"

bela >> bela barva.

pridevnik

samostalnik

(...V) >> pojem - biti -

"wuu"

bela >> bela barva.

pridevnik

samostalnik

(...V) >> delovanje - postajanje -

"luu"

bela >> beljenje

pridevnik

samostalnik

(...V) >> akcija - narediti -

"ruu"

bela >> beljenje

pridevnik

samostalnik

(...C) >> predmet

"a"

otrok >> otrok

pridevnik

samostalnik

(...V) >> tema

"wa"

otrok >> otrok

pridevnik

samostalnik

(...C) >> posredni

"o"

kraljevski >> kraljestvo

pridevnik

samostalnik

(...V) >> posredni

"wo"

kraljevski >> kraljestvo

pridevnik

prislov

(...C) >> prislov

"oo"

počasi >> počasi

pridevnik

prislov

(...V) >> prislov

"woo"

počasi >> počasi

glagol

pridevnik

sedanji deležnik

"oo"

lean >> nagibanje

glagol

pridevnik

pretekli deležnik

"aa"

lean >> nagibanje

glagol

pridevnik

...sposoben, ... sposobna (zmogljivost)

"aafipoo"

break >> razbijajoče

glagol

pridevnik

...sposoben, ... sposobna (priložnost)

"aafapoo"

poskusite >> vabljivo

glagol

pridevnik

...sposoben, ... sposoben (nujnost)

"aafepoo"

 

glagol

samostalnik

najpogostejši koncept

"uu"

hoja >> hoja

glagol

samostalnik

predmet

"wa"

donirati >> donator

glagol

samostalnik

predmet

"mi"

darovati >> donacija

glagol

samostalnik

cilj

"wi"

darovati >> prejemnik

glagol

samostalnik

okoliščine

"wo"

 

glagol

samostalnik

splošni koncept

"wu"

darovati >> donacija

 

Opomba 1: Glagoli v jeziku Ubabebi se vedno končajo s soglasnikom (da bi lahko pozneje neposredno dodajali samoglasnike za časovne oblike).

 

Opomba 2: Pripone, ki se uporabljajo za pretvorbo glagolov v samostalnike s sklanjatvijo (subjekt, objekt, cilj itd.), se začenjajo z "w", ki ni samoglasnik, medtem ko bi samoglasnik pričakovali za zadnjo črko glagolskega korena, ki je soglasnik, kot je pojasnjeno v opombi 1 zgoraj. Da bi se izognili skupku soglasnikov ("...VC" + "wV" = "... VCwV"), je zadnji samoglasnik besednega jedra vstavljen s ponavljanjem med slednjim in končnico. Zgled: "V primeru, da je samostalniški samoglasnik v obliki samoglasnika: Glagol "darovati" (ki je preveden kot "gef_") zagotavlja predmetni samostalnik "donator" (ki je preveden kot: "gef" + "e" + "wa" = "gefewa"). Enak postopek vstavljanja s ponavljanjem se uporablja tudi, ko se dve besedi (prva se konča na soglasnik, druga pa se začne na soglasnik) združita, da nastane nova združena beseda, kot je razloženo v 7. poglavju.

 

 

6.     Konjugacija

 

V ubabebiju ni posebnih končnic, ki bi se nanašale na osebo (= jaz, ti, on/ona, mi, ti, oni): z drugimi besedami, končnica končnic je enaka za določeno razpoloženje/čas/aspekt, ne glede na subjekt glagola (medtem ko je končnica 's' dodana angleškim glagolom pri 3rd edninski osebi).         

 

6.1.   4 razpoloženja

 

Ubabebi ima 4 načine sklanjanja:

 

6.1.1.     Učinkovito razpoloženje

 

Učinkovni stavek v Ubabebi, ki je enakovreden indikativnemu stavku v drugih jezikih, se uporablja za vsako dejansko dejanje (ali stanje), ki velja za učinkovito, četudi kronološko gledano to dejanje (ali stanje) ni nujno začelo učinkovati (ali bilo izvedeno) v referenčnem času (določenem, na primer, s časom glavnega stavka): pomembno je, da učinkovitost dejanja (ali stanja) ni miselna konstrukcija.

 

Primer: V stavku: "Prišel sem, preden je odšel", je glagol "oditi" v Ubabebiju sklonjen v efektivnem razpoloženju (medtem ko je v francoščini sklonjen v subjunktivu), ker dejanje "oditi" v nobenem trenutku ni misel. Nasprotno, dejanje "oditi" (v podrednem stavku) se je dejansko zgodilo, čeprav v času dejanja "priti" (v glavnem stavku) to še ni bilo.

 

6.1.2.       Neučinkovito razpoloženje

 

Nedoločni stavek v jeziku Ubabebi, ki je enakovreden nekaterim oblikam subjunktivnega stavka v drugih jezikih, se uporablja za vsako hipotetično dejanje (ali stanje), ki se lahko šteje za konstrukcijo uma.

 

Primer: V stavkih: "Mislim, da je neumen." in "Ne mislim, da je neumen.", je glagol "biti" v podrednem stavku v Ubabebi sklonjen v nedovršnem razpoloženju, saj misel, da je oseba neumna ali ne, ne pomeni, da je ta oseba dejansko ali dejansko neumna: to je domneva govorca, konstrukcija njegovega uma.

Opozorilo: Namesto tega uporabljamo specializirano razpoloženje za izražanje pogojev: pogojno razpoloženje, ki je opisano v nadaljevanju.

 

 

6.1.3.      2 pogojevanje in pogojena razpoloženja

 

Ta dva načina se uporabljata v stavkih tipa "če..., (potem)...". ": pogojnik se uporablja v povedi, ki jo uvaja "če"; pogojnik se uporablja v povedi, ki jo (neobvezno) uvaja "potem".

 

Pogojno razpoloženje se uporablja tudi, kadar pogoj sploh ni izrecno izražen, kot v stavku: "Rad bi, da odide." V tem primeru bi lahko stavek kontekstualizirali tako, da bi rekli: "Če si dovolim razmišljati, potem bi si želel, da odide."

 

6.1.4.      Zaključki 4 razpoloženj

 

Razpoloženje

Zaključek

Učinkovito

..._ (brez konca)

Neučinkovito

... iy_

Kondicioniranje

... ey_

Pogojeno

...oy_

 

 

6.2.   7 časov sklanjanja

 

Ubabebi ima 7 časov, katerih končnice so predstavljene v poglavju 6.2.4. Glavni časi so pretekli, sedanji in prihodnji. Vsakemu od teh 3 glavnih časov, uporabljenih v glavnem stavku, lahko v podrednem stavku pripišemo predpretekli čas, sinhroni čas in poznejši čas.

 

                               Predhodna preteklost

Preteklost          Preteklost (sinhrono)

                               Posteriorna preteklost

 

                               Preteklost

Sedanjost           Sedanjost (sinhrono)

                               Prihodnost

 

                               Prednja prihodnost

Prihodnost         Prihodnost (sinhrono)

                               Posteriorna prihodnost

 

Primer:

 

Angleščina :

"Prišel sem, preden je odšel. "

Ubabebi:

"Jx duza zekx je daze. "

 

Analiza prejšnjega primera: Najdemo ti dve dejanji na časovni puščici: dejanje odhoda v podrednem stavku je precej po dejanju prihoda v glavnem stavku. Glavni glagol "priti" je v pretekliku (ker je v preteklosti govorca), podrejeni glagol "oditi" pa je v zadnjem pretekliku (ker je poznejši od dejanja v preteklosti).

 

Nekaj primerov kombinacij časa in razpoloženja:

 

Angleščina

Ubabebi

"Prišel je, preden sem odšel. "

"Jx duza zekx jx daze. "

"Prišel je, ko sem odšel. "

"Jx duza zokx jx dazx. "

"Prišla bo, preden odidem. "

"Jx duzu zekx jx dazq. "

"Prišla bo, ko bom odšel. "

"Jx duzu zokx jx dazo. "

"Jé, še preden pridem domov. "

"Jx cudi zekx jx seeduzu. "

"Jé, ko pridem domov. "

"Jx cudi zokx jx seeduza. "

"Mislim, da je zaljubljen. "

"Jx fabi kx je dabiyi vibic. "

"Mislim, da ni zaljubljen. "

"Jx fabi kx je cx dabiyi vibic. "

"Če bi bila moja hiša večja, ...

"Vx mx naki dabeyi fu toc, ... "

... potem bi bil bolj vesel. "

... vq jx daboyi fu fib. "

 

 

6.3.   2 vidika: kontekst in zgodba

 

Ubabebi ima 2 vidika, ki označujeta način, kako glagol izraža dejanje ali stanje.

 

6.3.1.      Vidik  konteksta

 

Kontekstni vidik kaže, da je dejanje (ali stanje), ki ga označuje glagol, del določenega trajanja (ali ponavljanja), ki predstavlja: ali 2) kontekst, v katerem se zgodi drugo dejanje.

 

Končnica kontekstnega vidika je končna končnica "... hx" (izgovorjava v [EN]: "njen"), ki se doda za končnicama razpoloženja in časa.

Primer:

Angleščina :

"Šel sem po ulici, ko je začelo deževati. "

Ubabebi:

"Jx cifahx su la nevee tikx joo mqpa pijinnee. "

 

6.3.2.        Vidik    zgodbe

 

Vidik zgodbe označuje, da dejanje (ali stanje), ki ga označuje glagol, ustreza pripovedi, zgodbi. Uporaba vidika zgodbe je uporabna za poudarjanje psihološke oddaljenosti ali ločenosti med priklicanim dejanjem (ali stanjem) in pripovedovalcem: "To, kar je povedano, je samo zgodba. Če v angleščini upoštevamo dva stavka: 1) "On je odšel včeraj. " in 2) "Vzel je svojo jakno in odšel. ", v prvem govorec priča, da se je dejanje odhoda res zgodilo, v drugem stavku pa so dejanja priklicana kot pripadajoča zgodbi, ki jo pripoveduje samo govorec.

 

Končnica aspekta zgodbe je končna končnica "... hq" (izgovorjava v EN: "hew"), ki se doda za končnicami načina in časa.

 

Primer:                               

 

Angleščina :

"Prišel je zjutraj, ko je prenehalo deževati. "

Ubabebi:

"Je dezahq so la pere zokx joo mapxhq pijinnee. "

 

 

6.4. Glagolske oblike brez predmeta: Sedanji deležnik (brez predmeta) in nedoločnik

 

Narava

Zaključek

[sedanji deležnik]

"... innoo"

imeti + [pretekli deležnik]

"... annoo"

imeti/biti + [pretekli deležnik]

"... xnnnoo"

[nedoločnik]

"... innee"

imeti + [pretekli deležnik]

"...leto"

imeti/biti + [pretekli deležnik]

"... xnnee"

 

 

7.     Besede, pridobljene z združevanjem obstoječih besed

 

Nekatere besede so pridobljene z združevanjem obstoječih besed. Primer: veznik "ko" je preveden kot "tikx", ki je sestavljenka besed "ti" (ki je prislov "ob") in "kx" (ki je podredni veznik "da").

 

Niz izvornih besed je mogoče pred združevanjem skrajšati, da bi dobili bolj kompakten rezultat (če se lahko strinjamo z določeno izgubo pomena).

 

Da bi se izognili nastanku soglasniškega grozda pri združevanju dveh besed (od katerih se prva konča na soglasnik, druga pa se prav tako začne na soglasnik - kar je primer vseh splošnih samostalnikov -), je mogoče s ponavljanjem vstaviti zadnji samoglasnik prve besede, da bi dobili notranje zaporedje "...VC" + 'V' + "C..." = "...VCVC...".

 

8.     Nekaj slovničnih točk

 

8.1. Brez slovničnega spola

 

Članki izražajo: členki izražajo: 1) vrsto identifikacije (nedoločni, določni, kazalni) in 2) število (ednina ali množina), ne pa tudi spola. To velja tudi za osebne zaimke, ki nimajo spola.

Na splošno se splošni samostalniki ne delijo po spolu, razen pri besednih vrstah, pri katerih je to nujno. Na primer: imena sorodnikov (mati, oče, sestra, brat itd.), imena domačih živali (kokoš, petelin itd.), hišnih ljubljenčkov itd.

 

Pridevnika "ceet" (= ženski) in "coot" (= moški) se uporabljata za določitev spola, kadar je to res potrebno.

 

Primeri:              

 

učiteljica>>         "lx ceet moodoowa"

on                                          >> "cootooje" (ker je pomembno povedati, da je moški)

ona                                        >> "ceeteeje" (ker je pomembno povedati, da je ženska)

 

8.2. Brez pretiranega določanja števila in osebe pri glagolih, pridevnikih in samostalnikih

 

Kot smo že pojasnili, je konjugacijska končnica za določeno {čustvo + čas + vidik} edinstvena ne glede na število in osebo glagola.

 

Členek že izraža število (ednina ali množina): zato na koncu samostalnikov, ki ustrezajo številu, ni končnice (kot je 's', ki v angleščini končuje samostalnike v množini).

 

8.3. Ni sklanjatve, razen za slogovne učinke, besedne zveze in izpeljanke

 

Ubabebi je jezik SVO, kar pomeni, da je privzeti vrstni red slovničnih funkcij: Predmet - glagol - predmet - cilj - okoliščine. Vendar lahko ta vrstni red spremenimo, da bi ustvarili stilistične učinke: to pomeni, da slovnično funkcijo (subjekt, objekt in cilj), ki jo želimo poudariti, postavimo na začetek stavka. V tem primeru je včasih treba zavrniti členke ali osebne zaimke, da zagotovimo pravilno razumevanje stavka. V naslednji preglednici so navedeni skloni v jeziku Ubabebi:

 

Zadeva (...V)

"...ha"

Zadeva (...C)

"...a"

Predmet (...V)

"...on"

Objekt (...C)

"...e"

Cilj (...V)

"...hi"

Cilj (...C)

"... i"

Okoliščine (...V)

"...ho"

Okoliščine (...C)

"...o"

Hierarhija (...V)

"... hu"

Hierarhija (...C)

"...u"

 

Primer:

 

Angleščina :

"Ti si tisti, ki mu ga dam. "

Ubabebi:

"Jahi jx gofi je. "

 

Opomba: Usklajevanje v Ubabebi se logično pojavlja tudi pri tvorbi relativnih in vprašalnih zaimkov, pri izpeljavi glagolov v sklanjatvene samostalnike ("dati" => "darovalec", "darilo", "prejemnik") itd.

 

8.4.  Nominalna skupina, verbalna skupina

 

Privzeta naročila so: {članek - pridevnik - samostalnik} in {glagol - glagol}. (kot v angleščini).

 

 

8.5.  Lastni samostalniki, Običajni samostalniki

 

Besede, ki niso samostalniki, se začenjajo na soglasnik, zato se samostalniki v skladu z naslednjo tabelo začenjajo na samoglasnik:

 

"A... "

Toponimi in krononimi

"E... "

Predmeti primarnega okolja

"I... "

Osebe (ali asimilirane)

"O... "

Izdelani predmeti in storitve

"U... "

Koncepti

 

Primer: lastno ime "Ubabebi" je pojem, zato se začne z "U". Opomba: "babebi" pomeni 123; izbran je bil zato, da bi pomenil, da je učenje tega jezika tako preprosto kot štetje: 1, 2, 3.

 

 

9.     Ubabebi, računalniški jezik

 

9.1. Prvi korak

 

V začetku leta 2021 je bila izdelana prva različica programske opreme za upravljanje jezika Ubabebi. Gre za enouporabniško aplikacijo Microsoft Windows Form, ki vse informacije, ki jih vnese njen edinstveni uporabnik, shranjuje v obliki serijskega nabora podatkov (datoteka XML), ki je shranjen lokalno na trdem disku uporabnikovega računalnika.

 

To aplikacijo za Windows lahko prenesete tukaj.

 

Ta prva različica je že precej dodelana, saj:

-          Z njim lahko določite črke.

-          Z njim lahko določite izpeljanke iz ene vrste besed v drugo.

-          Omogoča oblikovanje vzorcev ("CV", "CVC", "CVCV" itd.).

-          Omogoča gradnjo besed (iz vzorca, izpeljanih ali zlepljenih).

-          Omogoča prevajanje besedil (za sestavo korpusa).

-          Zagotavlja nekatere funkcije vzdrževanja (štetje, preverjanje, popravljanje itd.).

-          Opomba: ta prva različica je že večjezična, vendar ima opredeljena le dva jezika (francoščino in angleščino), vneseno pa je bilo le francosko besedišče.

 

Pomembno opozorilo: ko se spremeni obstoječa beseda, vzorec ali končnica obstoječe izpeljanke, se ta sprememba razširi po celotnem zapisanem korpusu (zaenkrat le trije stavki...).

 

Ob koncu te prve faze je bilo v aplikacijo vnesenih le 1866 "osnovnih konceptov". Ti osnovni pojmi so izpeljani 1199-krat, kar pomeni, da je za Ubabebi le 3065 opredeljenih besed. Upoštevajte, da vhodni glagoli niso bili sklanjani, da bi se izognili umetnemu napihovanju števila besed. Kljub tej številki 1866, ki se morda zdi pomembna (dejansko že prvih 1000 najpogosteje uporabljenih besed omogoča najosnovnejše pogovore v vsakdanjem življenju), je besedišče, ustvarjeno na koncu te prve faze, preveč nepopolno, da bi podprlo pravi pogovor (ali prevedlo Malega princa Antoina de Saint-Exupéryja).

 

Prevedeni so bili le prvi trije stavki iz Malega princa Antoina de Saint-Exupéryja (da bi potrdili učinkovito širjenje sprememb v zapisanem korpusu).

 

 

9.2. Naslednji korak v projektu?

 

Razviti bi bilo treba spletno stran z vsaj takšno funkcionalnostjo, kot jo ima obstoječa aplikacija za Windows: to bi več ljudem omogočilo vzporedno delo v realnem času in sodelovanje pri nadaljnji gradnji Ubabebija.

 

Glede na pomembne finančne naložbe, povezane z razvojem tega novega računalnika in njegovim vzdrževanjem v prihodnosti, bi se morala majhna skupnost ljudi, ki so zelo motivirani za razvoj tega jezika, združiti v neprofitno združenje (Združenje za razvoj Ubabebija), ki bi prevzelo vse stroške izdelave in vzdrževanja te nove skupne spletne storitve.

 

Tukaj je na voljo kontaktni obrazec, s katerim lahko izrazite svoj interes za sodelovanje pri tem projektu in se pridružite temu prihodnjemu združenju.

 

 

10.  Odprta vprašanja

 

10.1.       Potrditev koncepta ustanovitve?

 

Ali bo strukturiranost besedišča Ubabebi (v drevesih vzorcev, povezanih s posameznimi pojmovnimi področji, in v strukturiranih družinah pripadajočih besed) verjetno miselno integrirana pri potencialnih govorcih ali je to vaba?

 

Če je tako, ali bi se bilo zaradi tega ubabebija v primerjavi z angleščino dejansko zelo lahko naučiti ali ne?

 

Na ta vprašanja bi morali odgovoriti jezikovni strokovnjaki.

 

 

10.2.       Kaj pa hrupna okolja?

 

Vsaka prednost je pogosto povezana s povzročeno slabostjo: Ubabebi žal ni izjema pri tem pravilu.

 

Ubabebi se je namreč zelo enostavno naučiti, saj so besede v njegovem besedišču zbrane v strukturirane družine povezanih besed. Posledično so si izgovori besed, zbranih v teh družinah, precej podobni. Vendar pa te družine zelo pogosto vsebujejo pare besed, ki so bile združene zaradi svojega nasprotnega pomena. Tako bosta dve besedi z nasprotnim pomenom imeli zelo podobno izgovarjavo, ki se običajno razlikuje le po enem od samoglasnikov (npr. "a" proti "u" ali "e" proti "o"), kot je razloženo v več zgoraj navedenih primerih.

 

V hrupnem okolju bo veliko težje razločiti te parne besede (kot sta na primer besedi "tec" in "toc" v jeziku Ubabebi) kot njuni angleški ustreznici (small in tall), ki sta popolnoma različni.

 

Ali je ta težava s sluhom slepa ulica ali ne?

 

 

10.3.       Črke, ki so za nekatere kulture pretežke za zaznavanje ali izgovarjanje?

 

V nekaterih kulturah je morda zelo težko izgovoriti samoglasnike z nosovko? Ali pa jasno ustno razlikovati med dvema članoma 7 parov parnih soglasnikov (npr. med "p" in "b" itd.)?

 

Morda bi bilo bolje odstraniti nekatere težke črke, da bi zagotovili lažji pristop za vse kulture?

 

 

10.4.       Prostovoljna začetna jezikovna pravila, ki se ne upoštevajo vedno

 

Kot je bilo omenjeno pri primeru kardinalnih smeri N-S-E-W v poglavju 4.2.9., prvotna pravila za strukturiranje besedišča Ubabebi niso vedno upoštevana: v tem primeru je mešanica lastnih samostalnikov z njihovimi generičnimi splošnimi samostalniki. Druga izjema od začetnih pravil je skupna raba črk 'u' in 'q' v končajah časovnih sklonov (za prihodnji oziroma zadnji prihodnji čas).

 

Ali so ti kršitelji pravil problematični ali ne?

 

 

10.5.       težnja po preobremenitvi strukturirane družine s povezanimi besedami

 

Pri ustvarjanju besed se včasih zgodi, da se v isto družino uvrsti preveč besed, zaradi česar je končni rezultat nejasen, da ne rečemo celo navidezno slab.

 

Med številnimi drugimi primeri je družinsko zbiranje glagolov, povezanih z glagolom "biti": Ali ni preveč poln?

 

 

10.6.       Sindrom shranjevanja knjig v knjižnici

 

Če začnete s prazno knjižnico, je prvih nekaj knjig dokaj enostavno urediti (odvisno od vaše predstave o dobri organizaciji knjig v knjižnici). Prostora za to je res veliko. Toda postopoma se preostali prostori na knjižničnih policah vse bolj krčijo in vse težje je najti prostor, kamor bi dodali knjigo na njeno logično mesto. Včasih, kar je še huje, lahko ena sama knjiga, ki jo je treba dodati, razveljavi prejšnjo organizacijo številnih že nameščenih knjig, kar sproži veliko reorganizacijo knjig (na primer s premikanjem številnih knjig z ene police na drugo)!

 

Enak pojav smo opazili pri ustvarjanju besed Ubabebi: nalogo, ki jo je lahko začeti, a jo je očitno zelo težko dokončati...

 

 

10.7.       Dobra človeška organizacija?

 

Kako dolgo bi trajalo, da bi dosegli takšno stopnjo gradnje, če bi si kot prvo stopnjo razvoja Ubabebija zastavili približno 32.000 besed?

 

Iz izkušenj s prvimi nekaj tisoč ustvarjenimi besedami je razvidno, da je v strukturirani družini povezanih besed v povprečju 3-4 besede, kar pomeni, da je število besednih družin 8000. Če predpostavimo, da je za izdelavo besedne družine potrebna ena ura, bi bilo trajanje naloge ustvarjanja besed 8000 ur. Če vzamemo mesec z 20 delovnimi dnevi po 8 ur dela, dobimo 50 človekomesecev, kar je približno 4 človekova leta dela.

 

Kako organizirate tako dolgo nalogo?

·         se zanašati le na zelo majhno število ljudi, ki bi bili za takšno nalogo ustvarjanja besedišča ustrezno genialni (zgodovina zgrajenih jezikov je pokazala, da so takšni genialci obstajali...)?

·         Ali uspe organizirati skupno delo samo visoko motiviranih ljudi?

 

 

10.8.       Kakšen bi bil namen jezika Ubabebi?

 

Cilj jezika Ubabebi je nadomestiti angleščino kot skupni jezik na Zemlji. Ubabebi je namreč jezik, ki se ga je veliko lažje naučiti in govoriti kot angleščino: njegov učni čas bi bil morda 10-20-krat krajši?

 

Toda razen esperanta (ki je uspešen le za nekaj milijonov govorcev) so bili vsi poskusi konstruiranih jezikov neuspešni glede na število govorcev. Kaj bi lahko bila sila, potreba, ki bi ljudi spodbudila k uporabi ubabebija? Težko si je to predstavljati glede na vprašanja preživetja, s katerimi se sooča velika večina ljudi ... Zakaj bi torej posvečali toliko truda gradnji nečesa, za kar ni gotovo, da bo koristno za ljudi, kot je to gradnja piramid, palače v Versaillesu, nacionalne palače v Mafri itd.

 

Nekoliko umetno bi lahko trdili, da je Ubabebi kot računalniško podprt jezik resnično živ jezik, saj se bo njegov shranjeni korpus (= besedila, zapisana v bazi podatkov) samodejno razvijal v skladu s spremembami v jeziku v prihodnosti (npr. v Franciji je skoraj nemogoče prebrati francosko besedilo, staro le 450 let, kot so besedila Rabelaisa). Glede na ogromno trajanje radioaktivnosti in kemične škodljivosti jedrskih in industrijskih odpadkov bi bilo morda koristno v Ubabebi dokumentirati njihovo skladiščenje za naslednje generacije?