Ważne informacje wstępne: Tekst tego dokumentu jest automatycznym tłumaczeniem z języka angielskiego. Rezultat jest dość słaby, ponieważ nie można wskazać aplikacji tłumaczącej, że słowa i zdania oznaczone cudzysłowem prostym ("..."), cudzysłowem podwójnym ("...") i nawiasem kwadratowym ([...]) nie mogą być tłumaczone, lecz muszą pozostać w języku angielskim, francuskim, niemieckim... lub w Ubabebi: jej sposób pracy jest dość niekonsekwentny. Dlatego szczegółowe objaśnienia i przykłady zawarte w tym dokumencie mogą być dziwne, a nawet całkowicie błędne. Niemniej jednak, nawet w takim stanie, dokument ten pozostaje najprostszym sposobem uzyskania głównego przeglądu języka Ubabebi wyrażonego w obecnym języku naturalnym. Jakieś wątpliwości? => Najlepiej odnieść się do wersji angielskiej, , jeśli jest to możliwe.

 

 

1.     Prezentacja

 

Projekt Ubabebi dotyczy języka konstruowanego o międzynarodowym przeznaczeniu. Najbardziej znanym przykładem takiego języka konstruowanego o międzynarodowym przeznaczeniu jest esperanto.

 

Słownictwo Ubabebi zostało skonstruowane exnihilo: a) w taki sposób, aby język był jak najłatwiejszy do opanowania oraz b) bez faworyzowania żadnej kultury pochodzenia.

 

W związku z tym słownictwo jest: 1) podzielone na drzewa wzorców (których gałęzie są związane z określonymi obszarami pojęciowymi) oraz 2) pogrupowane w uporządkowane rodziny pokrewnych słów (tworzące topologiczne obrazy mentalne, które łatwo zapamiętać).

 

Jego cechą szczególną jest całkowita komputeryzacja, która pozwala nie tylko na tworzenie i ciągłą modyfikację za pośrednictwem Internetu, ale przede wszystkim na automatyczną aktualizację wszystkich zdań z historycznego korpusu, przechowywanych w scentralizowanym systemie komputerowym.

 

 

Uwagi wstępne dotyczące typografii niniejszego dokumentu: Słowa lub grupy słów, które są podkreślone, są pojęciami specyficznymi dla Ubabebi, które są opisane w tym czy innym momencie w tym dokumencie. Transkrypcje liter i dźwięków będą ujęte w cudzysłów ("...").

Przykładowe słowa i zdania zostaną ujęte w cudzysłów ("..."). Kody językowe zostaną podane w nawiasach kwadratowych ([...]). [BBB] będzie kodem języka Ubabebi, nawet jeśli nie jest to kod oficjalny. Wyrazy lub grupy wyrazów pisane kursywą mają charakter subiektywny.

 

 

2.     Transkrypcja

 

Ubabebi jest zapisywany za pomocą liter tworzących sylaby, które z kolei są łączone w słowa składające się na jego leksykon. Ponieważ język ten jest w pełni skomputeryzowany, może być zapisywany przy użyciu dowolnego zestawu znaków związanych z daną kulturą (np. liter koreańskich), ale ostatecznie może być odczytywany przy użyciu dowolnego innego zestawu znaków (np. liter sanskrytu), przy czym program komputerowy czytelnika dokonuje transkrypcji automatycznie.

 

Dla wygody, w obecnej angielskiej wersji tego artykułu, a więc i w poniższych objaśnieniach, skupimy się na literach łacińskich używanych w języku angielskim.  

 

W Ubabebi każdej literze (lub grupie liter) odpowiada unikalny dźwięk, tak jak ma to miejsce w języku niemieckim (ale nie we francuskim czy angielskim): tak więc po opanowaniu wymowy liter można od razu bezbłędnie przeczytać tekst.

 

Ubabebi został przepisany przy użyciu:

1)      5 głównych samogłosek (dla dźwięków zapisywanych w języku angielskim jako 'a' w "hat", 'e' w "red", 'i' w "bit", 'o' w "hot", 'u' w "Zulu"),

2)      2 przedłużone samogłoski (dla dźwięków zapisywanych w języku angielskim przez 'er' w "her" (oraz przez 'eu' we francuskim i 'ö' w niemieckim) oraz 'ew' w "few" (choć w rzeczywistości bliższe francuskiemu 'u' i niemieckiemu 'ü'),

3)      4 samogłoski nosowe, które nie występują w języku angielskim, ale są zapisywane jako "an/en", "in/ain/ein", "on" i "un" w języku francuskim),

4)      14 spółgłosek głównych pogrupowanych w 7 par spółgłosek,

5)      3 niesparowane spółgłoski (dla dźwięków zapisywanych w języku angielskim jako "l", "r" i "h"),

6)      3 pół spółgłoski (dla dźwięków zapisywanych w języku angielskim przez "y", "w" oraz "ni" w "onion" (por. "ń" w języku hiszpańskim i "gn" w języku francuskim).

W sumie jest więc 31 liter (a raczej 31 dźwięków) podzielonych na 11 samogłosek i 20 spółgłosek.

 

Aby zapisać te 31 dźwięków za pomocą 26 liter alfabetu łacińskiego, początkowo zdecydowano się postępować w następujący sposób:

 

Ubabebi (łac.)

Transkrypcja (PL)

Jak w...

'a'

'a'

"Alfa"

'e'

'e'

"Echo"

'i'

'i'

"Indie"

'o'

'o'

"Oskar"

'u'

'oo'

"Żywność"

'x'

'er'

"jej" <<<

'q'

'ew'

"kilka­ " <<<

'aa'

'an' / 'en' [FR]

"entente" [FR]

'ee'

'in' / 'ein' / 'ain' [FR]

"ból­ [FR]

'oo'

'na' [FR]

"pont" [FR]

'uu'

'un' [FR]

"lundi" [FR]

'b'

'b'

"Brawo"

'p'

'p'

"Papa"

'c'

'ch'

"Chłodno"

'j'

'g'

"kadłub" <<<

'd'

'd'

"Delta"

't'

't'

"Tango"

'f'

'f'

"Foxtrot"

'v'

'v'

"Victor"

'g'

'g'

"Golf"

'k'

'k'

"Kilo"

'm'

'm'

"Mike"

'n'

'n'

"listopad"

's'

's'

"Sierra"

'z'

'z'

"Zulu"

'l'

'l'

"Lima"

'r'

'r'

"Romeo"

'y'

'y'

"Jankes"

'w'

'w'

"Whiskey"

'nn'

'ni'

"cebula" <<<

'h'

'h'

"Hotel"

 

Uwagi dotyczące wyboru transkrypcji dźwięków w Ubabebi:

1)      Wymowa w Ubabebi pięciu podstawowych samogłosek, które są zapisywane jako pięć łacińskich liter "a", "e", "i", "o" oraz "u", jest podobna do wymowy w wielu językach zachodnich, nawet jeśli, niestety, w języku angielskim a) angielskie "u" na ogół NIE jest wymawiane jak "u" w języku Ubabebi, które jest bardziej podobne do niemieckiego "u" w niemieckim słowie: "du" i francuskiego "ou" we francuskim słowie: "doux"; oraz b) nazwy angielskich samogłosek różnią się od niektórych ich wymówień. Porównaj słowo "rate", w którym litera brzmi jak nazwa litery "a" alfabetu angielskiego, ze słowem "rat", w którym wymowa jest taka sama jak "a" w alfabecie Ubabebi.

2)      Dwa dźwięki transkrybowane przez "er" [EN] w "her" ('ö' [DE] lub 'eu' [FR]) i "ew" [EN] w "few" ('ü' [DE] lub 'u' [FR]) są transkrybowane w Ubabebi przez dwie litery "x" i "q":

o   aby uniknąć stosowania akcentów, które zawsze sprawiają trudności podczas pisania na klawiaturze;

o   ponieważ te dwie litery są dostępne w tym sensie, że :

§  Dźwięk związany z literą "x" w języku angielskim może być zapisany w Ubabebi przez "ks" (jak w "tax") i "gz" (jak w "exact").

§  Dźwięk związany z literą "q" w języku angielskim (np. w angielskim słowie "quite") jest transkrybowany przez "kw" w Ubabebi.

o   Jak wyjaśniono szczegółowo w następnym rozdziale, samogłoski w Ubabebi często mają ukryte "wartości", które pozwalają słowom być zorganizowane w odniesieniu do siebie w ramach tej samej rodziny strukturalnej powiązanych ze sobą słów. I rzeczywiście "wartością" samogłoski 'x' (dźwięk transkrybowany przez 'er' [EN]) jest niedokładność, nieważność, nic. Jest zatem właściwe (i stanowi użyteczną mnemotechnikę), że wybranym znakiem jest litera "x", podobnie jak krzyżyk, którego używamy do skreślenia lub unieważnienia czegoś w tekście pisanym ręcznie.

o   Nazwa angielskiej litery "q" może być zapisana fonetycznie jako "kiu" za pomocą liter dźwiękonaśladowczych Ubabebi, co kończy się dźwiękiem "oo" [EN], jak w "good". Ponieważ dźwięk ten jest dość bliski przewidzianemu ("ew" [EN]), zrezygnowana litera "q" została z nim skojarzona. Wartość litery "q" w uporządkowanej rodzinie wyrazów pokrewnych jest na ogół odwrotna niż litery "x": wyraża ona precyzję i dokładność lub całość.

o   Kiedy litera dźwiękowa "q" jest użyta w danym słowie, oznacza to, że na ogół nie ma podobnego słowa z literą "u" zamiast "q". Różnica między dwoma dźwiękami 'q' i 'u' jest bowiem trudna do odróżnienia przez osoby o pewnym pochodzeniu kulturowym (zwłaszcza anglojęzyczne).

3)      Nasycone samogłoski są zapisywane przez podwojenie ich samogłoski generującej ('a' dla 'aa', 'e' dla 'ee', 'o' dla 'oo', 'u' dla 'uu'), co ułatwia czytanie, ponieważ pozwala uniknąć a) wszelkiego użycia akcentów oraz b) konieczności analizowania trzeciej litery, która po niej następuje (jak w języku francuskim, gdzie litery "en" mają nosową wymowę "en" [FR], gdy po nich następuje "t" w "tente", ale nienosową "eu" [FR], gdy po nich następuje "u", jak w słowie "tenu").

4)      Nosowa samogłoska 'uu' (dźwięk 'un' [FR]) jest prawie nigdy nie używana, ponieważ dźwięk ten jest zbyt blisko dźwięku zapisywanego w Ubabebi jako 'ee' (dźwięk 'in/ein/ain' [FR]). Kiedy litera dźwiękowa 'uu' jest użyta w danym słowie (co jest rzadkością), oznacza to, że nie ma podobnego słowa z 'ee' w miejscu 'uu'.

5)      Czternaście podstawowych spółgłosek w Ubabebi jest pogrupowanych w 7 par sąsiadujących ze sobą spółgłosek, ponieważ niektóre języki, w których żyjemy, mają niewiele spółgłosek, a w rzeczywistości niektóre spółgłoski są bardzo trudne do rozróżnienia przez ich użytkowników (np. dźwięki "p" [BBB] i "b" [BBB] dla użytkowników języka chińskiego). Dlatego Ubabebi porządkuje te 14 spółgłosek według par sąsiadujących ze sobą dźwięków; w najlepszym wypadku Ubabebi ogranicza użycie do pierwszego składnika każdej pary; w najgorszym - organizuje swój leksykon w taki sposób, że dwa słowa o sąsiadującej wymowie (w sensie tych par spółgłosek) należą, w najlepszym wypadku, do bardzo odległych sfer pojęciowych, a w najgorszym - do różnych klas gramatycznych (czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki).  

6)      Półtonanty są używane prawie wyłącznie do budowy przyrostków służących do derywacji wyrazów (zob. niżej) lub koniugacji czasowników: nie są używane do różnicowania wyrazów głównych (wzorców) w leksykonie.

7)      Użycie litery "h" jest również ograniczone w Ubabebi. Kontrprzykłady: Ponieważ chcemy uniknąć zbitek samogłosek, 'h' jest wstawiane po samogłoskach partykuł, zaimków osobowych, itd. oraz po samogłoskach odpowiadających deklinacjom Ubabebi (gdy jest to wymagane), 2) końcówki koniugacyjne (aspekty Kontekstu, Historii, itd.).

 

 

3.     Fonologia

Jak można się spodziewać, najczęściej używane pojęcia są przypisane do najkrótszych słów.

 

W Ubabebi nie ma tonów, jak w języku chińskim, wietnamskim itp.

 

Ze względu na prostotę Ubabebi unika zbitek spółgłosek i samogłosek: dlatego preferuje wzory słów w postaci "CV", "CVC", "CVCV", "CVCVC" itd. (gdzie "C" oznacza spółgłoskę, a "V" samogłoskę). Ubabebi ma zatem stosunkowo długie wyrazy wielosylabowe w porównaniu z innymi językami, takimi jak angielski, w którym wyrazy są krótkie (i bardzo trudne do precyzyjnego wymówienia ze względu na zbitki spółgłosek i samogłosek). Liczba słów w Ubabebi musi być zatem stosunkowo wysoka, podobnie jak w hindi, włoskim itd., ponieważ liczba informacji przekazywanych ustnie jest zasadniczo taka sama niezależnie od używanego języka. (Języki z tendencją do używania słów monosylabicznych, zawierających więcej zbitek spółgłosek i samogłosek, jak angielski, mają niższy współczynnik słów, ale ich współczynnik przekazywania informacji jest równoważny).

 

 

4.     Leksykon stworzony tak, aby był łatwy do opanowania i zapamiętania

Łatwość zapamiętywania leksykonu opiera się na dwóch osiach:

-          Słowa są zorganizowane w drzewa wzorów, których gałęzie są związane z określonymi obszarami pojęciowymi.

-          W tych gałęziach słowa są pogrupowane w uporządkowane rodziny powiązanych ze sobą słów:

o   które mają bardzo podobne transkrypcje...

o   ... różnicuje je tylko jedna z samogłosek (ale czasem także jedna lub więcej spółgłosek), których różne wartości służą do uporządkowania pojęć względem siebie w obrębie tej samej rodziny.

 

4.1.  Drzewa wzorcowe

 

Dla każdego z rosnących wzorców ("CV", "CVC", "CVCV", "CVCVC" itd.) konstruowane jest drzewo słów. Gałęzie każdego drzewa grupują rodziny słów, które znajdują się w tej samej sferze pojęciowej. Przykład z wzorcem "CVC":

 

Wzór

Grupy koncepcyjne

"bVC"

(dostępne)

"pVC"

słowa związane z naszym podstawowym środowiskiem (rzeźba terenu, biomy, pogoda, kontynenty itp.)

"cVC"

słowa związane z życiem (jego etapy, wiek, znaczenie, krewni, zdrowie itp.)

"jVC"

słowa związane z istotami żywymi

"dVC"

czasowniki podstawowe: być, mieć, czasowniki ruchu itp.

"tVC"

przymiotniki odnoszące się do miary

"fVC"

czasowniki związane z myśleniem

"vVC"

przymiotniki związane z uczuciami

"gVC"

czasowniki związane z relacjami społecznymi

"kVC"

przymiotniki związane z relacjami społecznymi

"mVC"

czasowniki związane z działaniem, czynnościami itp.

"nVC"

wytworzone przedmioty i usługi

"sVC"

słowa związane z nauką

"zVC"

nauki

 

Przykład: W słowie "paf" (zaczynającym się na 'p') od razu wiemy, że jego znaczenie (= źródło cieku wodnego) odnosi się do naszego pierwotnego środowiska (tj. istniejącego przed lub niezależnie od ludzkości).

 

W ten sposób słowa nie są już przypadkowymi zbiorami dźwięków (a więc i liter): są one umieszczane w gałęziach drzewa, którego topologiczną mapę możemy stworzyć sami.

 

 

4.2. Strukturalna rodzina powiązanych słów

 

Poza ogólną organizacją pojęć w drzewa, opisaną w poprzednim paragrafie, słownictwo Ubabebi nie mogłoby być łatwiejsze do nauczenia się, ponieważ słowa są pogrupowane w uporządkowane rodziny powiązanych ze sobą słów. Poniżej podajemy kilka znaczących przykładów:

 

4.2.1.      Znaczący przykład liczb od 1 do 5

 

Ubabebi

Znaczenie

"ba"

1

      "być"

2

            "bi"

3

                  "bo"

4

                        "bu"

5


Dlatego jako podstawę wybraliśmy ogólny wzorzec "CV". Następnie wybraliśmy 'b' jako początkową spółgłoskę, aby utworzyć wzór szczególny "bV". Na koniec, w ramach tego wzoru, zmieniliśmy zmienną samogłoskę 'V' zgodnie z dobrze znaną sekwencją {'a', 'e', 'i', 'o', 'u' }, wiedząc, że w tym konkretnym przypadku sekwencja samogłosek jest używana do oznaczania stopniowo wzrastającej intensywności. Jest to proces, który pozwala niemal natychmiast nauczyć się liczyć od jednego do pięciu w Ubabebi, czego nie zapewnia żaden inny żyjący język, ponieważ wszystkie mają pięć zupełnie różnych słów na {1, 2, 3, 4, 5}, których trzeba się nauczyć na pamięć. Początków takiego wykorzystania sekwencji samogłosek należy szukać w języku konstrukcyjnym o nazwie Lojban. 

 

4.2.2.      Proces ogólny

 

Proces opisany w powyższym przykładzie odnosi się do wszystkich słów Ubabebi: żadne słowo nigdy nie powstaje samo; przeciwnie, każde słowo jest grupowane z innymi słowami, z którymi tworzy rodzinę pojęciową, dla której określimy konkretny wzorzec ze zmienną samogłoską (lub spółgłoską, lub kombinacją samogłoska + spółgłoska); i to głównie zmiany wartości (która może oznaczać poziom natężenia, znacznik opozycji lub jedno i drugie) tej zmiennej samogłoski będą definiować różne znaczenia słów z rodziny w stosunku do siebie (w poprzednim przypadku liczb od jeden do pięć, wzrastające natężenie). Poniżej znajduje się lista innych przykładów organizacji samogłosek, które zapewniają inne efekty znaczeniowe dla powiązanych z nimi słów:

 

4.2.3.      Przykład zaimków osobowych

 

Ubabebi

Znaczenie

"jx"

"I (am)"

      "ja"

"ty"

            "je"

"on, ona"

"ji"

"my"

      "jo"

"ty"

            "ju"

"oni"

 

W tym przypadku samogłoska zmienna rozwija się w podwójną sekwencję {{'x', 'a', 'e'}, {{'i', 'o', 'u'}}}. Uwaga: gdy trzeba rozszerzyć podstawową sekwencję samogłosek, która ma tylko pięć elementów, dodaje się literę "x" (dźwięk zapisywany jako "er" [EN]) na początku, aby uzyskać sekwencję sześciu liter; podobnie literę "q" (dźwięk zapisywany jako "ew" [EN] lub, dokładniej, jako "u" [FR]) na końcu, aby w razie potrzeby uzyskać siedem. W tabeli opisującej ten przykład przesuwamy słowa Ubabebi tak, jak to zaznaczono, aby oddzielić zaimki w liczbie pojedynczej od zaimków w liczbie mnogiej oraz, dla każdej z dwóch pod-sekwencji, aby pokazać rosnącą "intensywność": pierwsza osoba, druga osoba, trzecia osoba.

 

 

4.2.4.     Przykład przymiotników związanych z pomiarem przestrzennym lub czasowym

 

Ubabebi

Znaczenie

"tab"

"bardzo malutka"

      "teb"

"mały"

            "tib"

"o przeciętnej, oczekiwanej lub standardowej miarze".

      "tob"

"duży"

"wanna"

"ogromny"

 

W tym przypadku samogłoska zmienna rozwija się w uporządkowanej sekwencji, tworząc graficznie kształt litery V, co oznacza: 1) opozycję między przeciwstawnymi parami przymiotników (a także środkowy lub neutralny przymiotnik wyrażający przeciętną, standardową, oczekiwaną wielkość/czas trwania) oraz 2) fakt, że występuje również efekt rosnącego natężenia od małego do malutkiego i od dużego do ogromnego. Ten układ samogłosek w kształcie litery V jest systematycznie stosowany we wszystkich przymiotnikach związanych z pomiarem (a więc zaczynających się od litery "t").

 

 

4.2.5.      Przykłady przyimków związanych z podróżą, trasą lub planem podróży

 

Ubabebi

Znaczenie

"za"

od, od (początek podróży / początek czasu trwania)

            "ze"

przed (miejsce / czas)

      "zi"

przez (krok w podróży)

            "zo"

po (miejsce / czas)

"zu"

dla, do, przy, w (cel ruchu / koniec trwania)

 

W tym przypadku samogłoska zmienna rozwija się w uporządkowanej sekwencji, tworząc graficznie kształt litery W, co oznacza: 1) wewnętrzne przeciwieństwa w obrębie 2 par wyrazów: {"przed", "po"} oraz {"od, od" - początek -, "dla, do, itd. " - miejsce przeznaczenia - } (przy czym "przez" jest punktem centralnym/neutralnym), oraz 2) że te dwie pary, chociaż obie odnoszą się do podróży w przestrzeni (lub czasie), nie są w tym samym wymiarze pojęciowym: pochodzenie i cel podróży nie są pojęciowo związane z wcześniejszością i późniejszością, nawet jeśli logiczne jest włączenie ich do tej samej rodziny przyimków związanych z podróżą.

 

 

4.2.6.      (złożony...) przykład końcówek czasu w koniugacji

 

Ubabebi

co oznacza

"...x"

            Przeszłość przednia

      "...a"

      Poprzedni

"...e"

            Przeszłość późniejsza

            "... i"

Obecny

"...o"

            Przednia Przyszłość

      "...u"

      Przyszłość

"...q"

            Przyszłość poźniejsza

 

W tym przypadku samogłoska zmienna rozwija się w uporządkowanej sekwencji, która obejmuje 7 możliwych samogłosek w złożonym, ale bardzo wyraźnym schemacie, który zapewnia prosty system koniugacji, w pełni umożliwiający ustawienie czasów czasowników w zdaniach podrzędnych w stosunku do czasu czasownika w zdaniu głównym w strzałce czasu. Jest to jeden z wyjątkowych przypadków, kiedy litery "u" i "q" są używane w tym samym czasie.

 

4.2.7.     Inne złożone przykłady: kolory i uczucia

 

4.2.7.1.  Kolory

 

Istnieje uporządkowana rodzina słów określających przymiotniki kolorystyczne, oparta na wzorze "tVkVbV", w której 3 samogłoski reprezentują 3 intensywności kanałów koloru czerwono-zielono-niebieskiego o następujących poziomach intensywności: "a" = 0; "e" = 64; "i" = 128; "o" = 192; "u" = 255. Przykłady: "takaba" = czarny; "tukaba" = czerwony; "takuba" = zielony; "takabu" = niebieski; ...; "tikibi" = średnio-szary; ...; "tukubu" = biały. Uwaga: ten zakres przymiotników kolorowych oparty na wzorcu "tVkVbV" jest bardzo kompletny i precyzyjny (125 kolorów), ale tworzy wyrazy trójsylabowe, trochę długie do wymówienia; dlatego zdefiniowano dwa inne wzorce "tVk" i "tukV" dla kolorów podstawowych, które tworzą tylko najczęściej występujące kolory, ale ze znacznie bardziej zwartymi słowami (3 lub 4 litery).

 

4.2.7.2. Uczucia

 

Korzystając z koła uczuć/emocji Roberta Plutchika, określono zakres słów w schematach "vVC" i "vVCVC", aby uchwycić uczucia: w tym złożonym przypadku występują 4 zmienne litery: 2 spółgłoski i 2 samogłoski.

 

 

4.2.8.      Przypadek samogłosek nosowych ("aa", "ee", "oo" i bardzo rzadko "uu")

 

Ogólnie rzecz biorąc, samogłoski nosowe nie są używane do tworzenia lub uczestniczenia w uporządkowanych sekwencjach samogłosek jako główne wartości wyrażające, na przykład, rosnącą intensywność lub opozycję. Ich wartości są raczej związane z ideą pomniejszenia, przybliżenia znaczenia, rozmycia itp. samogłoski, od której się wywodzą.

 

4.2.8.1. Przykład związany z przyimkami pozycyjnymi

 

Ubabebi

co oznacza

"sa"

pod adresem

            "se"

poza

      "si"

na stronie .

            "więc"

w

"su"

na stronie

            "saa"

między

            "see"

w czyimś domu

            "soo"

wśród

 

Sekwencja 5 podstawowych samogłosek w strukturze W pozwala nam uporządkować 5 przyimków {pod, z, przy, w, na} w taki sam sposób, jak przyimki związane z podróżą w rozdziale 3.2.5. Dodatkowo, przyimek "w" ("więc" w Ubabebi) jest rozszerzony na sąsiednie przyimki znaczeniowe "pomiędzy", "w (domu)" i "wśród" dzięki 3 samogłoskom nosowym.

 

4.2.8.2. Inne przykłady rozmycia znaczenia

 

Ubabebi

Znaczenie

"paf"

wiosna

"paaf"

odrodzenie (bo to nie jest prawdziwa wiosna...)

"pav"

wyspa

"paav"

półwysep (bo to prawie wyspa)

"pes"

góry

"pees"

wulkan (ponieważ nie jest to prawdziwa góra)

"dab"

być + atrybut podmiotu (AOS)

"daab"

pojawiać się, wydawać się + AOS (słabsze w znaczeniu niż "być" + AOS)

"deb"

być instancją podmiotu (przedmiotu, istoty żywej, zawodu itp.)

"deeb"

wyglądać jak (słabsze znaczenie niż "być instancją podmiotu")

"dob"

jest identyczny z

"doob"

zachowywać się jak (słabsze znaczenie niż "być identycznym z")

 

 

4.2.9.      Wartość litery "x" (dźwięk transkrybowany przez "er" w [EN])

 

W procesie tworzenia słów z określonego wzoru ze zmienną samogłoską litera "x" (angielski dźwięk "er") będzie na ogół odgrywać następujące role (są one raczej ze sobą powiązane):

 

-          Wyrażenie nieważności, pustki. Przykład: liczba "0" jest tłumaczona jako "bx" w Ubabebi (podczas gdy {"ba", "be", "bi", "bo", "bu"} reprezentują liczby 1, 2, 3, 4, 5). Można to również postrzegać jako strukturę 6-elementową związaną z sekwencją rosnącą, ponieważ "x" poprzedza "a", gdy potrzebna jest sekwencja 6 samogłosek (przed 1 jest 0).

 

-          Wyrażenie nieprecyzyjności, jak w poniższym przykładzie dotyczącym różnych znaczeń czasownika "być":

 

"dxb_"

być (ogólnie, nieprecyzyjnie)

 

    "dab_"

być + atrybut podmiotowy

Jestem szczęśliwy.

         "deb_"

być instancją typu

Jestem lekarzem.

               "dib_"

być identyfikowane przez

Jestem Maurycy.

                      "dob_"

być identyczne z

Marc, jestem twoim ojcem.

                            "dub_"

być równe

To on!

                                  "dqb_"

znajdować się

Jest tam.

 

Uwagi: Czasownik nieprecyzyjny "dxb" pozwala więc mówić na niższym poziomie języka niż jego inne, bardziej precyzyjne wersje. Te ostatnie i tak są konieczne, ponieważ pozwalają na uzyskanie w drodze derywacji słownej (patrz dalej) innych niezbędnych słów, takich jak: jakość, kwalifikacja, tożsamość, identyfikacja, równość, lokalizacja, podobieństwo, zachowanie itd.

 

-          Wyrazić, że słowo jest pojęciem ogólnym innych słów należących do tej samej rodziny, innych słów, które są zatem szczególnymi przypadkami tego pojęcia ogólnego. Przykład odnoszący się do punktów kardynalnych:

 

"pxp"

kierunek

    "papka"

Wschód

        "pep"

północ

        "pop"

Południe

    "szczeniak"

Zachód

 

W tym przykładzie {Wschód, Północ, Południe i Zachód} są rzeczywiście konkretnymi przypadkami ogólnego pojęcia kierunku. Sztuczka mnemotechniczna: Słońce zaczyna wschodzić na wschodzie (=> 'a'), a kończy zachodzić na zachodzie (=> 'u'), co jest jego przeciwieństwem; na nocnym niebie na półkuli południowej widać więcej gwiazd (=> 'o') niż na półkuli północnej (=> 'e'), co jest jego przeciwieństwem.

 

Uwaga: Ta rodzina wyrazów nie do końca spełnia standardowe wymagania dotyczące łączenia wyrazów z tej samej rodziny. W istocie {Wschód, Północ, Południe i Zachód} są rzeczownikami własnymi, podczas gdy kierunek jest rzeczownikiem pospolitym. W normalnych warunkach należy unikać takiego mieszania rodzajów wyrazów w obrębie tej samej rodziny, ale jest ono dopuszczalne w szczególnym przypadku punktów kardynalnych.

 

4.2.10. Wartość litery "q" (dźwięk transkrybowany przez "ew" w [EN])

 

Gdy litera "q" nie jest użyta w sekwencji 6 lub 7 samogłosek, wyraża prawie wyłącznie precyzję, paroksyzm, maksymalizację (przeciwieństwo litery "x", z którą jest często przeciwstawiana).

 

Przykłady:

-          "pqp" oznacza horyzont w rodzinie słów odnoszących się do kierunków kardynalnych. Sztuczka mnemotechniczna: Patrząc w oddali, w jednym kierunku, widzimy horyzont.

-          "jq" to zaimek wskazujący this, these (dokładne wskazanie), natomiast {"jx", ..., "ju"} to 6 zaimków osobowych.

-          "rq" to pseudo-prononim pytający z Ubabebi, używany w pytaniach sugerujących (precyzyjną) odpowiedź "tak" lub "nie".

 

4.2.11.  Wnioski dotyczące uporządkowanych rodzin wyrazów powiązanych

 

Przedstawienie słów Ubabebi z przesunięciami w pierwszej kolumnie, tak jak to opisano w poprzednich tabelach-przykładach, świadczy o tym, że ten proces konstruowania słownictwa pozwala na stworzenie "topologicznych obrazów mentalnych" organizacji słów w obrębie tej samej rodziny strukturalnej (rosnące natężenie, opozycja itp. w zależności od wartości przypisanych samogłoskom).

 

To właśnie te topologiczne obrazy mentalne znacznie ułatwiają naukę słownictwa Ubabebi. Zazwyczaj konstrukcja pewnych słów jest tak "mechaniczna", że można je znaleźć samodzielnie (poprzez konstrukcję), nawet jeśli nigdy wcześniej się ich nie uczyliśmy/nie spotkaliśmy.  

 

Podsumowując, drzewa wzorcowe umożliwiają uporządkowanie słownictwa według tematów pojęciowych krok po kroku (to znaczy z coraz większą precyzją, w miarę podążania za rozgałęzieniem jednej z głównych gałęzi drzewa). To właśnie na tych gałęziach umieszcza się uporządkowane rodziny słów pokrewnych, dzięki czemu cały system jest bardzo łatwy do nauczenia.

 

 

5.     Leksykon, który rozszerza się za pomocą regularnych derywacji słów

 

W poprzednim rozdziale, poświęconym drzewom wzorcowym i uporządkowanym rodzinom pokrewnych słów, zobaczyliśmy, jak nowe słowa mogą być tworzone ex nihilo z wzorców, w których samogłoska jest zazwyczaj zmienna. Niemniej jednak nie wszystkie słowa są tworzone w ten sposób (exnihilo), ponieważ bardzo duża część słów wywodzi się mechanicznie od innych słów (na przykład: czasownik "chodzić" daje rzeczowniki: "spacerowicz" - "podmiot-rzeczownik" czasownika "chodzić" - i "spacer" - "przedmiot-rzeczownik" czasownika "chodzić" -): słowa te są tworzone przez derywację słowną, od klasy słowa podstawowego (tutaj czasownika) do innych klas słów pochodnych (tutaj rzeczowników).

 

O ile w wielu językach derywacja nie jest regularna (np. w angielskim "solemnity" (rzeczownik) = "solemn" (przymiotnik) + "...ity" (przyrostek), a ("brightness" (rzeczownik) = "bright" (przymiotnik) + "...ness" (przyrostek)), o tyle w Ubabebi derywacja danej klasy słów od innej klasy słów jest unikalna, co pokazują poniższe przykłady derywacji:

 

źródło

cel:

działanie

przyrostek

przykład

przymiotnik

czasownik

(...C) >> działanie na sobie

"el_"

duży >> dorastać

przymiotnik

czasownik

(...V) >> działanie na siebie samego

"l_"

duży >> dorastać

przymiotnik

czasownik

(...C) >> nie działa samoczynnie

"er_"

duży >> powiększ

przymiotnik

czasownik

(...V) >> nie działa samodzielnie

"r_"

duży >> powiększ

przymiotnik

rzeczownik

(...C) >> koncepcja - być -.

"uu"

biały >> biały kolor.

przymiotnik

rzeczownik

(...V) >> pojęcie - być -.

"wuu"

biały >> biały kolor.

przymiotnik

rzeczownik

(...V) >> działanie - stawanie się -.

"luu"

biały >> wybielanie

przymiotnik

rzeczownik

(...V) >> działanie - wykonać -.

"ruu"

biały >> wybielanie

przymiotnik

rzeczownik

(...C) >> temat

"a"

dziecko >> dziecko

przymiotnik

rzeczownik

(...V) >> temat

"wa"

dziecko >> dziecko

przymiotnik

rzeczownik

(...C) >> poszlakowy

"o"

królewskie >> królestwo

przymiotnik

rzeczownik

(...V) >> poszlaki

"wo"

królewskie >> królestwo

przymiotnik

przysłówek

(...C) >> przysłówek

"oo"

powoli >> powoli

przymiotnik

przysłówek

(...V) >> przysłówek

"woo"

powoli >> powoli

czasownik

przymiotnik

imiesłów teraźniejszy

"oo"

pochylać się >> pochylać się

czasownik

przymiotnik

imiesłów bierny

"aa"

pochylać się >> pochylać się

czasownik

przymiotnik

...able, ...ible (pojemność)

"aafipoo"

złamanie >> łamliwy

czasownik

przymiotnik

...able, ...ible (możliwość)

"aafapoo"

próbować >> kuszące

czasownik

przymiotnik

...able, ...ible (konieczność)

"aafepoo"

 

czasownik

rzeczownik

najczęstsza koncepcja

"uu"

chodzenie >> chodzenie

czasownik

rzeczownik

temat

"wa"

darowizna >> darczyńca

czasownik

rzeczownik

obiekt

"my"

przekazać >> darowiznę

czasownik

rzeczownik

cel:

"wi"

darowizna >> odbiorca

czasownik

rzeczownik

okoliczność

"wo"

 

czasownik

rzeczownik

koncepcja ogólna

"wu"

przekazać >> darowiznę

 

Uwaga 1: Czasowniki w Ubabebi zawsze kończą się spółgłoską (aby móc później bezpośrednio dodać samogłoski trybów i czasów koniugacji).

 

Uwaga 2: Przyrostki używane do przekształcania czasowników w rzeczowniki o zdeklinowanej formie (podmiot, przedmiot, cel, itd.) zaczynają się od 'w', które nie jest samogłoską, podczas gdy samogłoska powinna być oczekiwana po ostatniej literze rdzenia czasownika, która jest spółgłoską, jak wyjaśniono w Uwadze 1 powyżej. Aby uniknąć zbitki spółgłoskowej ("...VC" + "wV" = "...VCwV"), ostatnia samogłoska rdzenia słownego jest wstawiana - poprzez powtórzenie - pomiędzy ten ostatni a przyrostek. Przykład: Czasownik "dawać" (który jest tłumaczony jako "gef_") tworzy rzeczownik tematyczny "darczyńca" (który jest tłumaczony jako: "gef" + 'e' + "wa" = "gefewa"). Ten sam proces wstawiania-powtarzania jest również stosowany, gdy dwa wyrazy (pierwszy kończący się spółgłoską i drugi zaczynający się spółgłoską) są łączone razem, aby utworzyć nowy wyraz łączny, jak wyjaśniono w rozdziale 7.

 

 

6.     Koniugacja

 

W Ubabebi nie ma żadnych szczególnych końcówek odnoszących się do osoby (= I, you, he/she, we, you, they): innymi słowy, końcówka koniugacji jest taka sama dla danego nastroju/czasu/aspektu niezależnie od podmiotu czasownika (podczas gdy końcówka "s" jest dodawana do angielskich czasowników w 3rd osobie liczby pojedynczej).             

 

6.1.   4 nastroje

 

Ubabebi ma 4 tryby koniugacji:

 

6.1.1.     Skuteczny nastrój

 

Nastrój efektywny w Ubabebi, odpowiednik nastroju indykatywnego w innych językach, jest używany dla każdej rzeczywistej czynności (lub stanu) uważanej za efektywną, nawet jeśli, chronologicznie, ta czynność (lub stan) niekoniecznie nabrała mocy (lub została wykonana) w czasie odniesienia (określonym, na przykład, przez czas głównej klauzuli): istotne jest to, że efektywny charakter czynności (lub stanu) nie jest konstrukcją umysłu.

 

Przykład: W zdaniu: "Przybyłem, zanim on wyszedł", czasownik "to leave" jest odmieniany w nastroju Effective w Ubabebi (podczas gdy w języku francuskim odmieniany jest w Subjunctive), ponieważ w żadnym momencie czynność "to leave" nie jest myślą. Wręcz przeciwnie, czynność "odejścia" (w klauzuli podrzędnej) faktycznie miała miejsce, nawet jeżeli nie było to jeszcze faktem w czasie czynności "przybycia" (w klauzuli głównej).

 

6.1.2.       Nieefektywny nastrój

 

Nastrój nieefektywny w Ubabebi, odpowiadający niektórym zastosowaniom nastroju subjunktywnego w innych językach, jest używany w odniesieniu do wszelkich hipotetycznych działań (lub stanów), które można uznać za konstrukcję umysłu.

 

Przykład: W zdaniach: "I think he is stupid." i "I don't think he is stupid.", czasownik "to be" w klauzuli podrzędnej jest w Ubabebi odmieniany w nastroju nieafektywnym, ponieważ myślenie, że dana osoba jest głupia lub nie, nie czyni tej osoby faktycznie lub efektywnie głupią: jest to przypuszczenie mówiącego, konstrukcja jego umysłu.

Ostrzeżenie: Nastroju nieefektywnego nie używa się do wyrażania warunków (chociaż wyrażanie warunków jest rzeczywiście konstrukcją umysłu): zamiast tego używamy wyspecjalizowanego nastroju do wyrażania warunków: nastroju warunkowego opisanego poniżej.

 

 

6.1.3.      2 uwarunkowania i nastroje uwarunkowane

 

Te dwa tryby są używane zgodnie w zdaniach typu "if..., (then)... ": Tryb warunkowy jest używany w przyimku wprowadzonym przez "jeżeli"; tryb warunkowy jest używany w przyimku wprowadzonym (opcjonalnie) przez "następnie".

 

Nastrój warunkowy jest również używany tam, gdzie warunek nie jest nawet wyrażony wprost, jak w zdaniu: "Chciałabym, żeby odszedł". Rzeczywiście, w tym przypadku moglibyśmy skontekstualizować zdanie, mówiąc: "Gdybym pozwolił sobie myśleć, to chciałbym, żeby on wyszedł".

 

6.1.4.      Zakończenia 4 nastrojów

 

Nastrój

Koniec

Skuteczna strona

..._ (brak zakończenia)

Nieskuteczne

... iy_.

Kondycja

... ey_.

Uwarunkowane

...oy_.

 

 

6.2.   7 czasów koniugacji

 

Ubabebi ma 7 czasów, których końcówki zostały przedstawione w rozdziale 6.2.4. Czasami głównymi są czas przeszły, teraźniejszy i przyszły. Do każdego z tych 3 głównych czasów użytych w zdaniu głównym, możemy przypisać, w zdaniu podrzędnym, czas przedni, czas synchroniczny i czas po nim następujący.

 

                               Przedwieczna przeszłość

Przeszłość          Przeszłość (synchroniczna)

                               Przeszłość późniejsza

 

                               Przeszłość

Teraźniejszość  Teraźniejszość (synchroniczna)

                               Przyszłość

 

                               Przednia przyszłość

Przyszłość           Przyszłość (synchroniczna)

                               Przyszłość po fakcie      

 

Przykład:

 

Angielski :

"Przyjechałem przed jego wyjazdem. "

Ubabebi:

"Jx duza zekx je daze. "

 

Analiza poprzedniego przykładu: Umieśćmy te dwie czynności na strzałce czasu: czynność odejścia w zdaniu podrzędnym następuje długo po czynności przybycia w zdaniu głównym. Główny czasownik "to arrive" jest w czasie przeszłym (ponieważ znajduje się w przeszłości mówiącego), a podrzędny czasownik "to leave" jest w czasie przeszłym posterior (ponieważ jest późniejszy niż czynność w przeszłości).

 

Kilka przykładów kombinacji czasu i nastroju:

 

Język angielski

Ubabebi

"Przyjechał, zanim wyszedłem. "

"Jx duza zekx jx daze. "

"Przyjechał po moim wyjściu. "

"Jx duza zokx jx dazx. "

"Dotrze przed moim wyjazdem. "

"Jx duzu zekx jx dazq. "

"Przyjedzie po moim wyjeździe. "

"Jx duzu zokx jx dazo. "

"On je, zanim wrócę do domu. "

"Jx cudi zekx jx seeduzu. "

"Je po moim powrocie do domu. "

"Jx cudi zokx jx seeduza. "

"Myślę, że on jest zakochany. "

"Jx fabi kx je dabiyi vibic. "

"Nie sądzę, żeby był zakochany. "

"Jx fabi kx je cx dabiyi vibic. "

"Gdyby mój dom był większy, [...]

"Vx mx naki dabeyi fu toc, ... "

... wtedy byłbym bardziej radosny. "

... vq jx daboyi fu fib. "

 

 

6.3.   2 Aspekty: kontekst i opowieść

 

Ubabebi ma 2 aspekty, które oznaczają sposób, w jaki czasownik wyraża czynność lub stan.

 

6.3.1.      Aspekt  kontekstu

 

Aspekt kontekstowy wskazuje, że czynność (lub stan) wskazywana przez czasownik jest częścią pewnego czasu (lub powtórzenia), który reprezentuje: 1) ciągłą lub powtarzającą się ogólność, albo 2) kontekst, w którym występuje inna czynność.

 

Zakończeniem aspektu kontekstowego jest terminalny sufiks "... hx" (wymowa w [EN]: "jej"), który jest dodawany po końcówkach nastroju i czasu.

Przykład:

Angielski :

"Szedłem ulicą, kiedy zaczął padać deszcz. "

Ubabebi:

"Jx cifahx su la nevee tikx joo mqpa pijinnee. "

 

6.3.2.        Aspekt    opowieści

 

Aspekt opowieści wskazuje, że czynność (lub stan), na którą wskazuje czasownik, odpowiada narracji, opowieści. Użycie aspektu opowieści jest użyteczne dla podkreślenia psychologicznego dystansu lub oderwania pomiędzy wywołaną czynnością (lub stanem) a narratorem: "To, co zostało powiedziane, to tylko opowieść". W języku angielskim, jeśli weźmiemy pod uwagę dwa zdania: 1) "He has left yesterday. " oraz 2) "Wziął swoją kurtkę i wyszedł. ", w pierwszym z nich mówiący zaświadcza, że czynność wyjścia miała miejsce, natomiast w drugim zdaniu czynności są przywoływane jako należące do historii, która jest opowiadana tylko przez mówiącego.

 

Zakończeniem aspektu opowieści jest końcówka "... hq" (wymowa w EN: "hew"), która jest dodawana po końcówkach trybu i czasu.

 

Przykład:                            

 

Angielski :

"Przyszedł rano, gdy już skończył padać deszcz. "

Ubabebi:

"Je dezahq so la pere zokx joo mapxhq pijinnee. "

 

 

6.4. Formy czasownikowe bez podmiotu: Present Participle (bezprzymiotnikowy) i Infinitive

 

Natura

Koniec

[present participle]

"... innoo".

posiadanie + [imiesłów bierny]

"... annoo".

mieć/być + [imiesłów bierny]

"... xnnnoo".

[bezokolicznik]

"... innee".

have + [past participle]

"...rok".

mieć/być + [imiesłów bierny]

"... xnnee".

 

 

7.     Słowa uzyskane przez połączenie istniejących słów

 

Niektóre słowa uzyskuje się przez łączenie istniejących słów. Przykład: spójnik "kiedy" jest tłumaczony jako "tikx", który jest połączeniem "ti" (przyimka "przy") i "kx" (spójnika podporządkowującego "że").

 

Możliwe jest skrócenie ciągów słów źródłowych przed ich konkatenacją, aby uzyskać bardziej zwarty wynik (jeśli można zaakceptować pewną utratę znaczenia).

 

Aby uniknąć tworzenia zbitki spółgłoskowej przy łączeniu dwóch wyrazów (z których pierwszy kończy się spółgłoską, a drugi również zaczyna się spółgłoską - co ma miejsce w przypadku wszystkich rzeczowników pospolitych), można wstawić - przez powtórzenie - ostatnią samogłoskę pierwszego wyrazu, aby uzyskać wewnętrzną sekwencję "...VC" + 'V' + "C..." = "...VCVC...".

 

8.     Kilka uwag gramatycznych

 

8.1. Brak płci gramatycznej

 

Przedmioty wyrażają: 1) rodzaj określenia (nieokreślony, określony, demonstracyjny), oraz 2) liczbę (pojedynczą lub mnogą), ale 3) nie płeć. Dotyczy to również zaimków osobowych, które nie mają płci.

Ogólnie rzecz biorąc, rzeczowniki pospolite nie mają płci, z wyjątkiem rodzin wyrazów, dla których jest ona niezbędna. Na przykład: nazwy krewnych (matka, ojciec, siostra, brat itd.), nazwy zwierząt domowych (kura, kogut itd.), zwierzęta domowe itd.

 

Przymiotniki "ceet" (= żeński) i "coot" (= męski) są używane do określenia płci, gdy jest to naprawdę konieczne.

 

Przykłady:         

 

nauczycielka>> "lx ceet moodoowa".

on                                          >> "cootooje" (ponieważ ważne jest, aby powiedzieć, że jest mężczyzną)

ona                                        >> "ceeteeje" (ponieważ ważne jest, aby powiedzieć, że jest kobietą)

 

8.2. Brak nadmiernego określania liczby i osoby dla czasowników, przymiotników i rzeczowników.

 

Jak już wcześniej wyjaśniono, końcówka koniugacyjna dla danego {tryb + czas + aspekt} jest unikalna niezależnie od liczby i osoby podmiotu czasownika.

 

Przedimek już wyraża liczbę (pojedynczą lub mnogą): dlatego nie ma końcówki na końcu rzeczowników odpowiadającej liczbie (jak 's', które kończy rzeczowniki w liczbie mnogiej w języku angielskim).

 

8.3. Brak deklinacji, z wyjątkiem efektów stylistycznych, budowy wyrazów i derywacji

 

Ubabebi jest językiem SVO, co oznacza, że domyślną kolejnością funkcji gramatycznych jest: Podmiot - Czasownik - Obiekt - Cel - Okoliczniki. Jednakże, kolejność ta może być zmieniona w celu uzyskania efektów stylistycznych: to znaczy, aby umieścić funkcję gramatyczną (podmiot, przedmiot i cel), którą chcesz podkreślić, na początku zdania. W takim przypadku czasami konieczne jest pominięcie partykuł lub zaimków osobowych, aby zapewnić prawidłowe zrozumienie zdania. Poniższa tabela podaje deklinacje w Ubabebi:

 

Przedmiot (...V)

"...ha"

Przedmiot (...C)

"...a"

Obiekt (...V)

"...on"

Obiekt (...C)

"...e"

Cel (...V)

"...hi".

Cel (...C)

"... i"

Okoliczności (...V)

"...ho".

Okoliczności (...C)

"...o"

Hierarchia (...V)

"... hu".

Hierarchia (...C)

"...u"

 

Przykład:

 

Angielski :

"To tobie ją daję. "

Ubabebi:

"Jahi jx gofi je. "

 

Uwaga: Deklinacja w Ubabebi pojawia się również logicznie w konstrukcji zaimków względnych i pytających, w derywacji czasowników na rzeczowniki deklinacyjne ("dawać" => "darczyńca", "prezent", "beneficjent") itd.

 

8.4.  Grupa nominalna, Grupa werbalna

 

Domyślne polecenia to: {Article - Adjective - Noun} oraz {Adverb - Verb}. (tak jak w przypadku języka angielskiego).

 

 

8.5.  Rzeczowniki własne, Rzeczowniki pospolite

 

Słowa, które nie są rzeczownikami własnymi, zaczynają się od spółgłoski; rzeczowniki własne zaczynają się więc od samogłoski, zgodnie z poniższą tabelą:

 

"A... "

Toponimy i chrononimy

"E... "

Obiekty środowiska podstawowego

"I... "

Osoby (lub zasymilowane)

"O... "

Wyprodukowane przedmioty i usługi

"U... "

Koncepcje

 

Przykład: nazwa własna "Ubabebi" jest pojęciem, więc zaczyna się na "U". Uwaga: "babebi" oznacza 123; zostało wybrane, aby oznaczało, że nauka tego języka jest tak prosta, jak liczenie: 1, 2, 3.

 

 

9.     Ubabebi, język komputerowy

 

9.1. Pierwszy krok

 

Na początku 2021 roku powstała pierwsza wersja oprogramowania do zarządzania językiem Ubabebi. Jest to aplikacja w formie formularza dla jednego użytkownika systemu Microsoft Windows, która przechowuje wszystkie informacje wprowadzane przez danego użytkownika w formie zserializowanego zestawu danych (plik XML), zapisywanego lokalnie na dysku twardym komputera użytkownika.

 

Tę aplikację dla systemu Windows można pobrać tutaj.

 

Ta pierwsza wersja jest już dość kompletna w tym sensie, że:

-          Umożliwia definiowanie liter.

-          Umożliwia on definiowanie derywatów od jednego typu słowa do innego.

-          Umożliwia tworzenie wzorców ("CV", "CVC", "CVCV" itd.).

-          Umożliwia budowanie Słów (z wzorca, pochodnych lub łączonych).

-          Umożliwia tłumaczenie tekstów (tworzących korpus).

-          Zapewnia on pewne funkcje konserwacyjne (liczenie, sprawdzanie, naprawianie itp.).

-          Uwaga: pierwsza wersja jest już wielojęzyczna, ale ma tylko 2 zdefiniowane języki (francuski i angielski), przy czym wprowadzono tylko słownictwo francuskie.

 

Ważna uwaga: gdy zmiana dotyczy istniejącego słowa, istniejącego wzorca lub przyrostka istniejącego derywatu, następuje propagacja tej zmiany w całym nagranym korpusie (na razie tylko w trzech zdaniach...).

 

Po zakończeniu tego pierwszego etapu do aplikacji wprowadzono tylko 1866 "pojęć podstawowych". Te podstawowe pojęcia są wyprowadzane 1199 razy, co daje tylko 3065 zdefiniowanych słów dla Ubabebi. Należy zauważyć, że czasowniki wejściowe nie zostały odmieniane, aby uniknąć sztucznego zawyżania liczby słów. Pomimo tej liczby 1866 słów, która może wydawać się znacząca (w istocie pierwsze 1000 najczęściej używanych słów umożliwia już prowadzenie najbardziej podstawowych rozmów w życiu codziennym), słownictwo utworzone na końcu tego pierwszego etapu jest zbyt niekompletne, aby mogło być użyte w prawdziwej rozmowie (lub w tłumaczeniu Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupéry'ego).

 

Przetłumaczono tylko 3 pierwsze zdania Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupéry'ego (w celu sprawdzenia skuteczności propagacji modyfikacji w nagranym korpusie).

 

 

9.2. Następny krok w projekcie?

 

Należy stworzyć stronę internetową o funkcjonalności co najmniej takiej, jak istniejąca aplikacja dla systemu Windows: umożliwiłoby to kilku osobom równoległą pracę w czasie rzeczywistym oraz współpracę w celu kontynuowania budowy Ubabebi.

 

Biorąc pod uwagę duże nakłady finansowe związane z rozwojem tego nowego komputera i jego utrzymaniem w przyszłości, konieczne byłoby, aby mała społeczność ludzi bardzo zmotywowanych do budowy tego języka zebrała się w stowarzyszeniu non-profit (Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ubabebi), które przejęłoby na siebie koszty produkcji i utrzymania tej nowej usługi internetowej opartej na współpracy.

 

Tutaj dostępny jest formularz kontaktowy, za pomocą którego można zgłosić swoje zainteresowanie udziałem w tym projekcie poprzez przystąpienie do przyszłego stowarzyszenia.

 

 

10.  Pytania otwarte

 

10.1.       Walidacja koncepcji założycielskiej?

 

Czy strukturyzacja słownictwa Ubabebi (w postaci drzew wzorców związanych z poszczególnymi sferami pojęciowymi oraz uporządkowanych rodzin słów pokrewnych) ma szansę zostać mentalnie zintegrowana przez potencjalnych mówców, czy też jest wabikiem?

 

Jeśli tak, to czy rzeczywiście Ubabebi będzie bardzo łatwe do nauczenia się w porównaniu z językiem angielskim, czy też nie?

 

Odpowiedzi na te pytania powinni udzielić specjaliści językoznawcy.

 

 

10.2.       A co z hałaśliwym otoczeniem?

 

Każda zaleta często wiąże się z wadą: Ubabebi nie jest niestety wyjątkiem od tej reguły.

 

Ubabebi jest rzeczywiście bardzo łatwe do nauczenia się, ponieważ słowa należące do jego słownictwa zostały zebrane w uporządkowane rodziny powiązanych ze sobą słów. W konsekwencji, wymowa słów zebranych w takich rodzinach jest dość zbliżona do siebie. Rodziny te jednak bardzo często zawierają pary słów, które zostały połączone ze względu na ich przeciwstawne znaczenie. Tak więc dwa wyrazy o przeciwnych znaczeniach będą miały bardzo zbliżoną wymowę, różniącą się na ogół tylko jedną z samogłosek (np. "a" w stosunku do "u" lub "e" w stosunku do "o"), jak to wyjaśniono w kilku przykładach podanych powyżej.

 

W hałaśliwym otoczeniu rozróżnienie takich sparowanych słów (jak np. w Ubabebi "tec" i "toc") będzie znacznie trudniejsze niż rozróżnienie ich angielskich odpowiedników (odpowiednio small i tall), które są zupełnie inne.

 

Czy ten problem ze słuchem stanowi ślepy zaułek, czy nie?

 

 

10.3.       Litery zbyt trudne do zrozumienia lub wymówienia dla niektórych kultur?

 

Dla niektórych kultur wymawianie samogłosek z nosówką może być bardzo trudne? Albo dokonanie wyraźnego ustnego rozróżnienia między dwoma członami 7 par spółgłosek (np. między "p" i "b" itd.)?

 

Może lepiej byłoby usunąć niektóre trudne litery, aby zapewnić łatwiejsze podejście dla wszystkich kultur?

 

 

10.4.       Dobrowolne zasady języka wyjściowego, które nie zawsze są przestrzegane

 

Jak wspomniano w przykładzie kierunków kardynalnych N-S-E-W w rozdziale 4.2.9., początkowe zasady strukturyzacji słownictwa Ubabebi nie zawsze są przestrzegane: w tym przykładzie mamy do czynienia z mieszanką rzeczowników własnych z ich rodzajnikami pospolitymi. Innym wyjątkiem od początkowych reguł jest łączne użycie liter 'u' i 'q' w końcówkach czasów koniugacyjnych (odpowiednio dla czasu przyszłego i przyszłego późniejszego).

 

Czy osoby łamiące zasady stanowią problem, czy nie?

 

 

10.5.       Tendencja do przeładowania rodziny strukturalnej słowami towarzyszącymi

 

W procesie tworzenia słów istnieje czasem tendencja do umieszczania zbyt wielu słów w tej samej rodzinie, co sprawia, że efekt końcowy jest niejasny, by nie powiedzieć pozornie zły.

 

Przykładem, spośród wielu innych, jest rodzina zbierająca czasowniki związane z czasownikiem "być": czy nie jest za pełna?

 

 

10.6.       Zespół magazynowania książek w bibliotece

 

Zaczynając od pustego regału, dość łatwo jest uporządkować kilka pierwszych książek (w zależności od tego, jakie jest Twoje wyobrażenie o dobrej organizacji książek w bibliotece). Rzeczywiście, jest na to dużo miejsca. Ale stopniowo pozostałe miejsca na bibliotecznych półkach stają się coraz mniejsze i coraz trudniej jest znaleźć miejsce, aby dodać książkę na jej logiczne miejsce. Czasami, co gorsza, jedna dodawana książka może unieważnić poprzednią organizację wielu już ułożonych książek, powodując ogromną reorganizację księgozbioru (na przykład przeniesienie wielu z nich z jednej półki na drugą)!

 

Podobne zjawisko zaobserwowano podczas tworzenia słów Ubabebi: jest to zadanie, które łatwo rozpocząć, ale oczywiście bardzo trudno zakończyć...

 

 

10.7.       Dobra organizacja ludzka?

 

Mając na celu osiągnięcie około 32 000 słów jako pierwszego poziomu rozwoju Ubabebi, ile czasu potrzeba, aby osiągnąć taki etap budowy?

 

Z doświadczenia z pierwszymi kilkoma tysiącami utworzonych słów wynika, że na jedną rodzinę strukturalną składającą się z powiązanych słów przypadają średnio 3-4 słowa, co daje liczbę 8000 rodzin słów. Jeśli przyjmiemy, że utworzenie rodziny wyrazów zajmuje jedną godzinę, to czas trwania zadania tworzenia wyrazów wyniesie 8000 godzin. Przyjmując, że miesiąc składa się z 20 dni roboczych po 8 godzin pracy, otrzymujemy 50 osobo-miesięcy, czyli około 4 osobo-lat pracy.

 

Jak zorganizować tak długie zadanie?

·         Polegać tylko na bardzo małej liczbie osób, które miałyby odpowiedni geniusz do wykonania takiego zadania tworzenia słownictwa (historia języków konstruowanych pokazuje, że tacy geniusze istnieli...)?

·         Czy też udaje się zorganizować współpracę tylko wysoko zmotywowanych osób?

 

 

10.8.       W jakim celu używa się języka Ubabebi?

 

Celem języka Ubabebi jest zastąpienie języka angielskiego jako powszechnego języka na Ziemi. W istocie Ubabebi jest językiem znacznie łatwiejszym do nauczenia się i posługiwania się nim niż językiem angielskim: czas jego nauki może być 10-20 razy krótszy?

 

Jednak poza esperanto (które jest sukcesem ograniczonym do kilku milionów użytkowników), wszystkie próby stworzenia języków konstrukcyjnych okazały się porażkami, jeśli chodzi o liczbę użytkowników. Co mogłoby być siłą, koniecznością, która popchnęłaby ludzi do używania Ubabebi? Trudno to sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę problemy z przetrwaniem, z jakimi boryka się ogromna większość ludzi... Po co więc poświęcać tyle wysiłku na budowę czegoś, co z pewnością nie przyda się ludziom, jak na przykład piramidy, pałac w Wersalu, Pałac Narodowy w Mafrze itd.

 

Nieco sztucznie można by stwierdzić, że Ubabebi, jako język skomputeryzowany, jest prawdziwie żywym językiem, ponieważ jego korpus (= teksty zapisane w bazie danych) będzie automatycznie ewoluował w zależności od zmian zachodzących w języku w przyszłości (np. we Francji prawie niemożliwe jest przeczytanie tekstu francuskiego, który ma tylko 450 lat, np. tekstu Rabelais'go). Biorąc pod uwagę ogromny czas trwania promieniowania radioaktywnego oraz uciążliwość chemiczną odpadów jądrowych i przemysłowych, może warto udokumentować w Ubabebi ich przechowywanie dla następnych pokoleń?